Trnava 6. októbra (TASR) - Sýkorku bielolícu, červienku i vzácneho orieška hnedého vypustili dnes deti zo zavarskej základnej školy späť do prírody. Vtáčiky uviazli v sieťach ornitológov v chránenom vtáčom území Trnavské rybníky a na chvíľu sa stali súčasťou programu, ktorý pri príležitosti Európskych dní vtáctva -EuroBirdWatch 2007 pripravila Slovenská ornitologická spoločnosť.
Deti boli malými živými úlovkami fascinované a predbiehali sa v tom, kto uhádne ich pomenovanie. Ornitológ Alfréd Trnka vtáčikov postupne vyberal z vrecúšok a ten, komu sa podarilo určiť správne meno, mal výsadu pustiť ho na slobodu. Žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka však neboli pri ornitológoch žiadni nováčikovia a tak neváhali pri určení sýkorky belavej, mlynárky dlhochvostej či kolibrikárika čipčavého. Sú totiž členmi veľmi aktívneho krúžku environmentálnej výchovy, ktorý na škole pri Trnave vedie predseda oblastnej organizácie ornitológov Daniel Moncmann. Vedeli, čo je pre ktorého vtáčika charakteristické a veľmi ich pobavilo, ako tvorčekovia reagovali na "kolegov", ktorých mali ornitológovia nahraných na zvukovom zázname. Každému z nich potom na rozlúčku zamávali. "Vtáčiky žijú okolo nás, tešia nás svojím spevom i krásou a tieto dni nám pripomínajú, že aj my by sme mali pre ne niečo urobiť," zdôraznil Trnka. Dodal, že termín dní vtákov nebol vybraný náhodne, vtáci teraz tiahnu na svoje zimoviská a je to posledná chvíľa sa s nimi rozlúčiť.
Deti z obce Zavar priviedla do chránenej vtáčej oblasti, ktorá je súčasťou rekreačnej zóny Kamenný mlyn, učiteľka Eva Haršányiová. "Deti z miest často nepoznajú ani tie základné druhy vtákov, ale naša škola má takú výbornú polohu, že aj počas vyučovania môžeme sledovať cez okno sýkorky, vrabce, datle i drozdy na stromoch. Je to pre deti veľmi dobré, pomáha to vytvárať vzťah k prírode," povedala.
Trnavskí ornitológovia, ako informoval Moncmann, robia takúto akciu už tradične. Organizácia zlučuje záujemcov o ornitológiu z Trnavského kraja, v lete dokončili projekt výroby búdok pre sokoly myšiare a pripravujú sa na zimné sčítavanie vtáctva na Trnavských rybníkoch a na vodnej nádrži Kráľová pri Seredi, ktorá je významným zimoviskom. "Naším cieľom je pritiahnuť čo najviac ľudí, hlavne mladých, preto pracujeme s deťmi. Z nich sa potom vyprofilujú budúci ochrancovia prírody," povedal pre TASR.
"Trnavské rybníky sú významnou ornitologickou lokalitou, sú miestom hniezdenia mnohých vzácnych druhov ako kaňa močiarna, ktorá ako jediný druh hniezdi na vode, tiež množstva druhov trsteniarikov či strnádok trsťových. Hniezdi tu aj bučiak trsťový, zaujímavý tým, že sa ozýva, akoby krava búkala do suda. Počas ťahu na zimoviská sa tu vyskytuje množstvo zaujímavých druhov," povedal Trnka. Trnavskí ornitológovia tu spozorovali pre Slovensko nový druh trsteniarika, ktorý hniezdi v Ázii.
don pa