Bratislava 6. októbra (TASR) - Odborníci predpokladajú, že do roku 2010 stúpne počet onkologických pacientov v Európskej únii o 50 percent - každý tretí občan na rakovinu ochorie a každý štvrtý aj zomrie. Tematika nových zistení, liečby i spôsobov prevencie bola témou dnešnej konferencie v bratislavskom Národnom onkologickom ústave (NOÚ), ktorá sa uskutočnila v rámci 44. ročníka onkologických dní.
Podľa posledných zistení na Slovensku vzrastá počet mužov s rakovinou kože, hrubého čreva a prostaty, mierne poklesol u nich za posledných 20 rokov výskyt rakoviny pľúc a žalúdka. U žien vzrastá počet ochorení rakoviny kože, čreva, maternice, krčka maternice i prsníkov. Práve neskorá diagnóza karcinómu prsníka spôsobuje najčastejšie smrť žien vo veku 35 - 50 rokov.
"Na Slovensku ročne diagnostikujeme 11 790 nových onkologických pacientov, z ktorých 1975 má karcinóm na prsníku - čiže až 17,5 percenta zo všetkých. Ale včasnou diagnostikou sa dá vyliečiť až 90 percent rakoviny v prvom štádiu," uviedla pre TASR primárka Prsníkového centra NOÚ Andrea Šimová.
Podľa organizátorky konferencie, europoslankyne Ireny Belohorskej, členské štáty majú možnosť v oblasti zdravotníctva využiť štrukturálne fondy - Európsky sociálny fond a Európsky fond regionálneho rozvoja.
"V Amerike sa na výskum rakoviny ročne dá viac ako 17 eur na osobu, v Európe ako celku priemerne len 13 eur a na Slovensku 0,54 eura. Pre ilustráciu vo Veľkej Británii je to 13,18 eura na osobu, vo Švédsku takmer sedem eur," doplnila Belohorská.