Bratislava 6. októbra (TASR) - Na Slovensku ročne diagnostikuje lekár 1975 pacientkam karcinóm na prsníku, včasný nález u žien nad 50 rokov však redukuje úmrtnosť až o 20 - 30 percent. Až 90 percent z celkového počtu žien, ktorým nádor lekár odhalí v ranom štádiu, sa vylieči.
Medzi varovné signály ochorenia patrí zväčšenie alebo zmenšenie prsníka, jednostranný výtok, uzlíky. Môže to však byť aj jeho zvráskavenie alebo zmena farby kože.
"Viac ako 70 percent žien si zmenu všimne, zvyšných 30 percent sa dá odhaliť len ultrazvukom, mamografom, magnetickou rezonanciou alebo termovíznym vyšetrením," uviedla pre TASR primárka Prsníkového centra Národného onkologického ústavvu Andrea Šimová.
Keďže príčina vzniku rakoviny je neznáma, ťažko hovoriť o dokonalej prevencii. Medzi rizikové skupiny žien patria tie, ktoré nerodili alebo absolvovali prvé tehotenstvo po 30. roku života, ktorých blízka členka rodiny mala takúto chorobu, ako aj tie, ktoré už boli liečené na rakovinu. Jednou veľkou rizikovou skupinou sú ženy po dovŕšení 50. roku života, tie však akoby o seba dbali najmenej.
"Stále je veľké množstvo žien, ktoré prídu do ambulancie a povedia, že neboli na prehliadke 10 - 15 rokov. Nie je to žiadne hrdinstvo. Mladšie ročníky chcú a chodia na prevencie, skôr tie pacientky po 60-tke majú teóriu, že na niečo umrieť musia," doplnila Šimová.
Rakovina prsníka je najčastejšou príčinou smrti žien medzi 35. a 55. rokom života a druhou najčastejšou príčinou smrti všetkých žien. Ročne na ňu v Európe zomrie 100 tisíc žien.