Ako pre TASR uviedla Marta Bujňáková z Prezídia Policajného zboru SR, potrestanie vinníkov sťažuje nedostatok svedkov, ako aj usvedčujúcich materiálov. Problémom je aj časté skoré zlikvidovanie tela zvieraťa, skôr ako potvrdí príčinu smrti veterinár.
"Každý, kto je náhodným svedkom týrania a je ochotný vo veci vypovedať, by mal takýto prípad čo najskôr nahlásiť príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe," povedala. V prípade utýrania zvieraťa treba prípad okamžite nahlásiť najbližšiemu obvodnému oddeleniu polície, dodala.
Podľa Bujňákovej z týrania môže byť obvinený ten, kto zvlášť krutým a surovým spôsobom týra zviera alebo mu trýznivo spôsobí smrť. V takomto prípade sa páchateľ môže potrestať odňatím slobody na jeden rok. V prípade, že páchateľ týra zviera verejne alebo na verejnom priestranstve, hrozí mu trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Medzi týranie zvierat okrem spôsobenia trvalého alebo dlhodobého poškodenia jeho zdravia patria aj človekom zapríčinené dlhodobé poruchy správania sa. Za týranie sa považuje tiež obmedzenie výživy alebo napájania, či použitie zvieraťa ako živej návnady.