Bratislava 7. októbra (TASR) - Na závažné porušovanie ľudských práv a prenasledovanie bahájov v Iráne upozornili členovia Bahájskeho spoločenstva v SR na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v týchto dňoch v Bratislave.
Súčasťou podujatia v Múzeu Jána Cikkera bol koncert známeho slovenského huslistu Petra Michalicu a prednáška profesora psychológie z USA Curtisa Russela spojená s diskusiou. Curtis poukázal na pokračujúce prenasledovanie bahájov v Iráne i Egypte, ktoré sa začalo zameriavať aj na deti a mládež. Predstavitelia Bahájskeho spoločenstva v SR vyjadrili znepokojenie nad situáciou bahájov v spomenutých krajinách.
Na stretnutí sa zúčastnili členovia a sympatizanti bahájskeho spoločenstva zo Slovenska, Rakúska, Španielska a iných krajín. Medzi hosťami bol napríklad spisovateľ Ľubomír Feldek, politológ Grigorij Mesežnikov a ďalší, informovala Jitka Spillerová z Kancelárie pre styk s verejnosťou Bahájskeho spoločenstva v SR.
Bahájska viera je najmladšie svetové náboženstvo, jeho dejiny sa začali v roku 1844. Zakladateľom tohto náboženstva bol Bahá ďuď lláh z Teheránu vo vtedajšej Perzii. Bahájska viera hlása porozumenie, mier a jednotu medzi ľuďmi a náboženstvami sveta.
V súčasnosti žije vo vyše 200 krajinách viac ako šesť miliónov nasledovníkov bahájskej viery, ktorí sú príslušníkmi rozličných národov a etnických skupín. Na území bývalého Československa bola bahájska viera známa ešte pred vznikom prvej republiky a rozvíjala sa do roku 1950. Činnosť bahájskeho spoločenstva na Slovensku sa obnovila po roku 1989, zaregistrované v SR bolo v apríli 2007. Centrá bahájov sú v Bratislave, Banskej Bystrici, Trenčíne, Košiciach a iných mestách Slovenska.