Banská Bystrica 14. apríla (TASR) - Otvorenie stálej Slovenskej národnej expozície v bývalom koncentračnom tábore Osvienčim v Poľsku je naplánované na 26. marca budúceho roku. Dohodli sa na tom počas tohtotýždňového pobytu v Osvienčime zástupcovia Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici a tamojšieho Štátneho múzea.
Termín otvorenia expozície pripadne na deň, keď pred 60 rokmi do spomínaného tábora dorazil prvý transport Židov zo Slovenska. Vypravili ho deň predtým z Popradu a boli v ňom mladé dievčatá a ženy z východného Slovenska, ktoré sústredili v tomto meste pod Tatrami. V rokoch 1942 a 1944 dopravili do tábora zo Slovenska 26 152 Židov, z ktorých prežilo len niekoľko desiatok.
Ako pre TASR uviedol námestník riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici Dezider Tóth, expozícia poskytne historicky objektívny pohľad na priebeh holokaustu na Slovensku v rokoch druhej svetovej vojny. V komparácii s inými národnými expozíciami bude mať svoje špecifikum po obsahovej i formálnej stránke. Nesplývala by tak s inými expozíciami a vzbudila by prirodzený záujem návštevníkov z iných krajín.
Podobu expozície spolu s pracovníkmi banskobystrického Múzea SNP dotvárali aj pracovníci Historického ústavu SAV, Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku, Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Múzea židovskej kultúry v Bratislave a bývalí väzni z Osvienčimu. Organizátori expozície pri výbere písomných, fotografických a trojrozmerných materiálov uprednostnili najdôležitejšie a najvýznamnejšie exponáty s veľkou výpovednou hodnotou a emotívnou rezonanciou. V prvom tematickom celku priblížia základné informácie o židovskej komunite na Slovensku do roku 1938 s dôrazom na jej prínos pre slovenskú spoločnosť. Dokumentovať bude aj podstatu holokaustu na Slovensku a jeho prejavy, až po špecifické vyústenie riešenia židovskej otázky od jesene 1938 do jari roku 1945.
V samostatnom tematickom celku bude zdokumentovaný život slovenských väzňov v Osvienčime. Záverečná časť expozície bude dokumentovať ospravedlnenie sa predstaviteľov slovenského politického disentu pred novembrom 1989, Slovenskej národnej rady v roku 1992 a prezidenta SR v roku 2000 za politiku genocídy vojnovej Slovenskej republiky voči vlastnému židovskému obyvateľstvu.
Do roku 1990 malo bývalé Československo v Osvienčime vlastnú stálu expozíciu. Nezodpovedala však dobe a bola poznačená ideológiou, preto ju demontovali. Novú expozíciu sa zriadiť doteraz nepodarilo. V rovnakom čase ako Slovensko chce stálu expozíciu v Osvienčime zriadiť aj Česko. Obe budú v tom istom bloku číslo 16, v ktorom do roku 1990 bola spoločná expozícia. Slovenská bude na prízemí a česká na prvom poschodí.