Slovenská národná strana (SNS) podľa zástupcu predsedu SMK pre zahraničnú politiku Józsefa Berényiho prináša veci, ktoré môžu vyhrocovať situáciu v parlamente. Uviedol to dnes v relácii STV O päť minút dvanásť na margo Zákona o zásluhách Andreja Hlinku z dielne SNS, o ktorom má parlament rozhodnúť v októbri.
"My sme tento zákon nepodporovali a ani ho nebudeme podporovať. To, aký význam má Hlinka v dejinách Slovenska, riešia teraz historici a slovenská verejnosť. My nemáme problém odsúdiť to, čo sa stalo v Černovej, ale prostredníctvom aj tohto zákona SNS prináša znova veci, ktoré do určitej miery môžu konfliktným spôsobom vyhrocovať situáciu v parlamente. A SNS nevyužije ani jeden moment, aby nás neurazila a nevyvolala konflikt. Nie sme to my, ale sú to oni," konštatoval Berényi.
Berényi tým poukazoval na paragraf 16 tohto zákona, ktorý hovorí, že v Černovej v roku 1907 strieľali do ľudu maďarskí žandári. Vzhľadom na národnostné zloženie Uhorska sa nedá podľa historikov povedať, že to boli iba Maďari.
Podľa podpredsedu strany Smer-SD a ministra kultúry Mareka Maďariča bol Hlinka politik vyhranený, ale bol to človek, ktorý po roku 1918 obnovil národno-emancipačný pohyb slovenský, nastolil otázku autonómie, ktorý de facto stvoril politicky národ slovenský.
"Vidíme tu isté zásluhy Andreja Hlinku a nevidíme dôvod, aby za ne nebol ocenený. To, že si to uctíme, neznamená, že tým absolútne berieme aj všetko to dobové, čo bolo s Andrejom Hlinkom spojené," uviedol Maďarič. Zároveň dodal, že v parlamente sa určite dohodne znenie, ktoré bude prijateľné pre všetkých.
Vzťahy s Maďarskom sú také, aké boli aj pred voľbami, prechádzajú ochladzovaním a otepľovaním, nie sú výnimočne zlé, povedal minister kultúry a podpredseda strany Smer-SD Marek Maďarič. Už bolo aj lepšie, aj horšie obdobie, potvrdil poslanec NR SR a podpredseda SMK József Berényi.
Jedným z dôvodov ochladenia slovensko-maďarských vzťahov bola aj diskusia okolo Benešových dekrétov. "SMK otvorila otázku Benešových dekrétov," tvrdil Maďarič. Problémom podľa neho bolo aj to, že sa predseda SMK Pál Csáky k dekrétom prvýkrát vyjadril až v maďarskom periodiku, nie na domácej politickej scéne. Berényi mu ale na tvrdenie o otvorení Benešových dekrétov oponoval, že nejde o otvorenie dekrétov, len o zmiernenie následkov týchto dokumentov. Maďarič reagoval otázkou, či "si myslia, že Slováci sú takí hlúpi, že keď máte v programovom vyhlásení, že chcete odstrániť Benešove dekréty, tak toto nie je ich otvorenie."
Na margo návštevy maďarského prezidenta Solyóma v Komárne Maďarič povedal, ústavní činitelia, aj maďarský prezident, sú na Slovensku vítaní. Ak však prídu na súkromnú návštevu, musí mať podľa neho charakter súkromnej návštevy, ak prídu na pracovnú charakter pracovnej, ak na oficiálnu charakter oficiálnej. Solyóm prekročil rámec súkromnej návštevy, dodal minister. Nejde len o návštevu v Komárne, ale aj v Diakovciach, kde kritizoval financovanie infraštruktúry, čo je vec slovenskej vlády, povedal Maďarič. Pri zmienke o Csákyho opätovnom pozvaní prezidenta Solyóma na Slovensko Maďarič upozornil, že ak prekročí rámec návštevy, Vláda SR znova povie svoj názor.
Podľa Berényiho "status quo v otázke menšín už neplatí." Maďarská menšina má obrovské problémy a podpredseda vlády Dušan Čaplovič navyše plánuje zmeniť štruktúru Rady vlády pre menšiny, tvrdil Berényi. Maďarič však tieto obvinenia odmietol. Táto vláda podľa neho nezmenila postavenie národnostných menšín, kroky SMK vyhrocujú situáciu. Keď mohli tieto veci riešiť, keď boli v koalícií, tak ich odložili a vyťahujú ich až teraz, dodal. Berényi mu však oponoval, že oni riešili iné veci, napríklad vznik maďarskej univerzity, či zákon používaní jazykov národnostných menšín. Berényi Maďaričovi pripomenul, že kvalita slovensko-maďarských vzťahov do značnej miery závisí od vzťahu Slovákov a Maďarov na Slovensku a ich politických reprezentácií.
Obaja diskutujúci sa zhodli, že by sa malo posilniť partnerstvo oboch strán. Poslanci SMK by podľa Berényiho boli radi, keby ich prijali viac ako partnera v NR SR. Aj Maďarič potvrdil, že sa musia brať ako partneri a viesť dialóg, ale obojstranne.
Na otázku, kedy očakáva prijatie do Strany európskych socialistov, Maďarič povedal, že ďalej budú robiť svoju politiku a veria, že ich partneri pochopia. Členstvo v tejto frakcií Európskeho parlamentu je pre Smer-SD dôležité, ale nie je to najdôležitejšia vec na svete.
SNS odmieta slová Berényiho
Slovenská národná strana (SNS) odmietla vyjadrenie zástupcu predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) pre zahraničnú politiku Józsefa Berényiho v relácii STV O päť minút dvanásť, že prináša veci, ktoré môžu vyhrocovať situáciu v parlamente.
"Tvrdenia považujeme za neopodstatnené, pretože SNS neurčuje dátumy historických výročí - to na margo 100. výročia černovskej masakry a na margo návrhu na uznesenie parlamentu k tejto tragédii. Takisto sme my nevydávali príkaz na streľbu do tých bezbranných ľudí. Vychádzame z historických faktov, ktoré sú nemenné, a preto nemôžeme prijať takéto tendenčné podsúvanie čierneho Petra do rúk SNS zo strany SMK," uviedol pre TASR predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
Berényi v relácii povedal, že SMK nemá problém odsúdiť tragédiu z roku 1907 v Černovej, ale na margo zákona o zásluhách Andreja Hlinku poukazoval na paragraf 16 tohto zákona, ktorý hovorí, že v Černovej strieľali do ľudu maďarskí žandári. Vzhľadom na národnostné zloženie Uhorska podľa neho ani historici nemôžu povedať, že to boli iba Maďari.
"Nejde o to, kto stisol kohútik v puške, ide o to, kto vyslal takéto poriadkové jednotky a ide tu o vyvrcholenie maďarskej asimilačnej politiky. Takže podobne ako pri nájomnom vrahovi nie je podstatné len to, kto zabije, ale aj to, kto si vraždu objednáva," zdôraznil Rafaj.
Rafaj považoval vzťahy medzi SMK a SNS v parlamente za bezproblémové a "bez nejakých evidentných trecích plôch" až do prijatia uznesenia o nemennosti povojnových dokumentov. To však už bola podľa neho len reakcia na konkrétne aktivity a kroky SMK.
Autor: ks

Beata
Balogová
