Bratislava 7. októbra (TASR) - Za súčasným ochladením slovensko-maďarských vzťahov vidí predseda vlády Robert Fico dva dôvody, a to Stranu maďarskej koalície a vnútropolitickú situáciu u našich južných susedov. Uviedol to dnes v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
Nové vedenie SMK na čele s Pálom Csákym je podľa Fica nervózne z toho, že sa nenaplnili očakávania o likvidácii ekonomiky a ohrozovaní postavenia menšín pre vytvorenie vládnej koalície so SNS. "Vláda neprijala žiadne rozhodnutie, ktorým by atakovala národnostné menšiny a keďže SMK nikdy nerobila žiadnu ekonomickú ani sociálnu politiku, venovala sa iba politickým témam, tak im chýba veľká agenda," vysvetlil.
Druhým dôvodom je vnútropolitická situácia v Maďarsku, kde stoja socialisti proti strane FIDESZ, tvrdí Fico. "Zjednodušene, súťažia kto je ten, kto viac zastupuje záujmy Maďarov v zahraničí," zhrnul. "Akoby sa začala móda, že si u nás robia maďarskí politici agendu," dodal.
Fico na margo návštevy maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma uviedol, že štátnici zo zahraničia môžu prísť na Slovensko buď na oficiálnu návštevu, na pracovnú alebo súkromnú. Zopakoval, že podľa neho je neprípustné, aby Sólyom počas súkromnej návštevy kritizoval prácu Národnej rady SR. Premiér zároveň konštatoval, že plánuje výjazdové zasadnutia vlády v oblastiach, v ktorých cítiť problémy národnostných menšín ako napríklad Štúrovo.
Keďže za deklaráciu o nedotknuteľnosti tzv. Benešových dekrétov hlasovalo 120 zo 150 poslancov, treba ju podľa premiéra Roberta Fica považovať za oficiálny postoj Slovenskej republiky. Uviedol to dnes v relácii TA3 V politike.
"Ak teda 120 zo 150 poslancov hlasovalo za túto deklaráciu a všetky politické strany Slovenska povedali, že odmietajú kolektívnu vinu a označujú Benešove dekréty za nedotknuteľné, tak to berme ako oficiálny postoj celej republiky, pretože nešlo o vládnu agendu, ale o konsenzus piatich politických strán, ktoré majú na to rovnaký názor," konštatoval Fico.
Zdôraznil, že táto deklarácia bola jasnou odpoveďou na pokusy niektorých politikov otvárať tzv. Benešove dekréty, ktoré sú pre stranu Smer-SD absolútne nedotknuteľné. Fico ďalej odmietol návrat do minulosti a konštatoval, že akonáhle chce niekto otvárať Benešove dekréty, tak otvára otázku výsledkov druhej svetovej vojny.
Na margo blížiaceho sa hlasovania o Zákone o zásluhách Andreja Hlinku premiér potvrdil, že poslanci strany Smer-SD majú pri hlasovaní voľnú ruku, pretože to nie je zákon, ktorý by profiloval orientáciu strany.
"Absolútne odmietame Tisov fašistický štát, na druhej strane nemôžeme pripisovať Hlinkovi Hlinkove gardy, ktoré vznikli až po jeho smrti. Niekedy sa s menom spájajú aj zlé veci, ale to meno za to nemôže, že bolo zneužité neskôr. Ale toto nie sú témy, ktoré by boli v agende strany Smer-SD, preto majú naši poslanci pri hlasovaní voľnú ruku," uzavrel Fico.
Je smiešne, že nás PES trestá za Slotu
Predseda vlády a predseda Smeru-SD Robert Fico považuje za smiešne, že Strana európskych socialistov (PES) trestá Smer-SD za vulgárne výroky predsedu SNS Jána Slotu. Premiér zároveň odmietol, že by sa mohli konať predčasné parlamentné voľby pre prípadné opätovné neprijatie do PES kvôli koalícii so SNS. Uviedol to dnes v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
Fico súhlasí, že európski socialisti môžu mať výhrady k vulgarizmom Slotu, ktorý Pálovi Csákymu adresoval výrazy ako zvratok a zhnité lajno. "Ale považujem za smiešne za vulgarizmy niekoho iného trestať politickú stranu, ktorú chválim," vysvetlil. Podľa Fica je nenormálne, aby sa niekto vyjadroval ako Slota. "Nebudem rešpektovať tento slovník," zdôraznil.
Ako pokračoval, očakáva, že sa Smer čoskoro stane členom PES. "Nič iné sa okrem vulgarizmov nestalo," povedal. Doplnil, že európskym socialistom nedá Smer žiadnu zámienku, aby mohol byť kritizovaný ohľadne realizácie sociálnodemokratickej politiky.
PES pozastavila členstvo Smeru-SD v októbri minulého roka z dôvodu jeho vstupu do koalície so SNS. Podľa vtedajšieho vyjadrenia šéfa eurosocialistov Poula Nyrupa Rasmussena sa postupovalo v súlade s Berlínskou deklaráciou z roku 2001, na základe ktorej sa musia členské strany zdržať akéhokoľvek politického zoskupovania alebo spolupráce na všetkých úrovniach s politickou stranou, podnecujúcou alebo rozdúchavajúcou rasové či etnické predsudky a rasovú nenávisť.
O opätovnom odložení obnovenia členstva rozhodovalo predsedníctva PES 4. októbra. Rasmussen po predsedníctve odmietol konkretizovať termín obnovenia členstva Smeru. Ako jednu prekážok spomenul problém s menšinami na Slovensku.
Autor: ks

Beata
Balogová
