Seč 8. októbra (TASR) Extrémne zriedkavý druh húb, hríb fialovohnedý (boletus separans), našiel dnes v strmých bučinách Strážovských vrchov nad obcou Seč v okrese Prievidza popredný európsky mykológ Ladislav Hagara z Bratislavy.
Ako uviedol, vybral sa na týždňovú mykologickú výpravu na hornú Nitru, aby pokračoval v mapovaní tamojšieho výskytu húb, ktorému sa venuje od roku 1980. Tieto hory totiž veľmi dobre pozná, pretože sa narodil v neďalekých Novákoch. Hríb hnedofialový pozná len z lokality Seč a Lipovec pri Vrútkach. Vyznačuje sa nápadne sivohnedým klobúkom, v mladosti na okraji často s fialovým či hnedofialovým nádychom a bruškatým hlúbikom s hnedastým červenohnedým nádychom, v hornej časti ozdobený belavou sieťkou. Ide o jedlý a veľmi chutný druh húb. Hornonitrianski hubári si ho mýlia s hríbom dubovým alebo sosnovým.
Napriek unikátnemu nálezu nebol Hagara celkom spokojný. Podľa neho prepásol najvhodnejšie obdobie, keď v minulom týždni na hornej Nitre vrcholila jesenná hubárska sezóna. Bol totiž na významnej mykologickej akcii v Orlických horách, kde spolu s českými kolegami pomáhal pri základnej inventarizácii húb. Huby totiž aj fotografuje a v súčasnosti sú väčšinou už nad Sečou plodnice prestarnuté, málo fotogenické, konštatoval mykológ. Napriek tomu si z viacerých vzal vzorku do svojho herbára. Boli medzi nimi napríklad strapačky alebo teľacie zúbky, ako ich v tomto regióne ľudovo volajú, ale aj čírovky, sliznačka obyčajná, šťavnačky a ďalšie.
Jeho herbár má už viac ako 13 tisíc položiek. Slúži na vedecké účely a je jediným dokladom, spolu s fotografiami, že takáto huba v danej lokalite rástla. Obsahuje podrobný popis každej huby za čerstva a tiež úsušok časti huby, v ktorom sa aj po stáročia zachovajú jej mikroskopické znaky. Napriek tomu je to iba zlomok z toho, čo v slovenských horách rastie, počet druhov húb odhaduje na desaťtisíce. V mykológii je preto potrebná špecializácia. On sa venuje prevažne lupeňatým a drevokazným hubám.
Hagara publikuje svoje mykologické výskumy v odborných domácich i zahraničných periodikách. Vydal už vyše 30 hubárskych publikácií. Viaceré vyšli v preklade aj Českej republike, Holandsku, Nemecku i Maďarsku. Najnovšou publikáciou je Veľký atlas húb. Je doteraz najväčším obrazovým atlasom húb na svete. Obsahuje vyše 1200 fotografií húb vyskytujúcich sa v strednej Európe s podrobným popisom. Na tejto náročnej publikácii, ktorá vyšla vlani na Slovensku a v Čechách, spolupracoval ako hlavný autor s českými mykológmi Vladimírom Antonínom a Jiřím Baierom.