"Na skládke sa nachádzali aj chladničky staršie ako desať rokov, ktoré sú z hľadiska likvidácie najproblematickejším elektroodpadom pre životné prostredie," uviedol dnes pre TASR Peter Valent, prevádzkový riaditeľ združenia ENVIDOM, ktoré sa na základe podnetu dúbravského miestneho úradu a v spolupráci s magistrátom podieľalo na likvidácii.
Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu ENVIDOM zorganizovalo a financovalo vytriedenie, odvoz a recykláciu elektroodpadu prostredníctvom spoločnosti ARGUSS, autorizovaného spracovateľa elektroodpadu. Bolo to niekoľko desiatok domácich elektrospotrebičov, ktoré nie sú súčasťou komunálneho odpadu a vyžadujú odbornú ekologickú likvidáciu. Obsahujú totiž nebezpečné freóny, ktoré prípadným únikom do ovzdušia spôsobujú vážne poškodenie ozónovej vrstvy aj ľudského zdravia.
Problémom sú stále aj malé domáce spotrebiče, napríklad fény či holiace strojčeky. Často končia v odpadkových košoch alebo na čiernych skládkach, pritom sú tiež elektronickým odpadom a treba ich ekologicky recyklovať.
Staré spotrebiče môžu spotrebitelia kompletne odovzdať vo vybraných predajniach, zberných dvoroch alebo pri zberových akciách v obciach. ENVIDOM spolu s partnermi sa postará o ich recykláciu, čím chráni životné prostredie aj ľudské zdravie. Informácie o správnom naložení so starými či nefunkčnými spotrebičmi sú na stránke www.envidom.sk a ekolinke 0850 111 041.
Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu ENVIDOM koordinuje, riadi zber a recykláciu odpadu z veľkých a malých domácich spotrebičov na Slovensku. Tento kolektívny systém založili výrobcovia bielej techniky, ktorí predávajú elektrospotrebiče značiek ARDO, Electrolux, ETA, Gorenje, Indesit, Ignis, Mora, Moulinex, Philips, Rowenta, Siemens, Tefal, Whirlpool a Zanussi.
ENVIDOM ako nezisková organizácia úzko spolupracuje s obcami a zbernými dvormi, maloobchodníkmi, distribútormi a spoločnosťami, ktoré sa zameriavajú na prepravu, spracovanie a recykláciu elektroodpadu.