DUNAJSKÁ STREDA 9. októbra (SITA) - Nadchádzajúce bratislavské stretnutie šéfa maďarskej a slovenskej diplomacie 16. novembra by mohlo urobiť bodku za súčasným napätím v bilaterálnych vzťahoch. Povedal to dnes v Dunajskej Strede mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Maďarskej republiky na Slovensku Antal Heizer na prijatí na radnici. Podľa maďarského diplomata Budapešť sa o to bude usilovať pri každej príležitosti, aj na fóre Európskej únie v Lisabone, ako i na bilaterálnych stretnutiach. Maďarsko je naďalej za pokračovanie dialógu a vysiela pozitívne signály smerom na Slovensko, avšak očakáva, že tie budú na slovenskej strane opätované, skonštatoval Heizer.
Maďarský veľvyslanec zopakoval, že Maďarsko nie je zodpovedné za vznik napätia, ktoré vzniklo po tom, čo slovenský parlament potvrdil platnosť Benešových dekrétov. Pripomenul, že predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová potvrdila 3. septembra v Komárne, kam zavítala na otvorenie školského roka na univerzite J. Selyeho, že Maďarsko nemá v úmysle otvárať Benešove dekréty. Avšak 60. výročie tejto kapitoly dejín vynieslo na povrch túto otázku, skonštatoval maďarský diplomat. Podľa neho je teraz úlohou slovenských politikov, aby zodpovedali otázku, prečo sa ospravedlnili už Nemcom a prečo to zatiaľ neurobili voči Maďarom. Aspoň v morálnej rovine je to nevyhnutné, a v niektorých prípadoch aj iným spôsobom, skonštatoval Heizer. Citoval v tejto súvislosti správu zverejnenú v USA, ktorá v pasáži o Slovensku konštatuje, že dodnes nie sú vyriešené reštitučné nároky reformovanej cirkvi.
Maďarský diplomat súčasne odmietol tvrdenia, že na pôde Európskeho parlamentu maďarskí poslanci vyvíjajú protislovenskú činnosť. Podľa neho v období internetu je samozrejmé, že poslanci rôznych členských štátov únie majú o každej krajine k dispozícii neustále najčerstvejšie informácie. Ako príklad uviedol postup slovenského ministra školstva, ktorý vo svojom liste nariadil vydavateľom učebníc, aby v učebniciach pre maďarských žiakov používali zemepisné názvy výlučne v slovenskej podobe. Boli to iné krajiny, ktoré na to upozornili, a neboli to maďarskí poslanci, dodal maďarský diplomat.
Podľa Heizera Maďarsko prejavuje ústretovosť aj v prípravách na spoločný vstup do schengenského priestoru. Vo februári sme navrhli slovenskej strane, že pomôžeme pri výcviku ich pohraničníkov na nové podmienky, pretože máme na to technické predpoklady, uviedol Heizer. Slovenská strana prijala túto ponuku, a preto sa v súčasnosti príslušníci slovenskej pohraničnej stráže pripravujú na nové podmienky v Maďarsku, skonštatoval maďarský diplomat. Podľa neho aj vďaka tejto spolupráci obe krajiny budú môcť zaviesť súčasne schengenský systém na našich spoločných hraniciach zrejme už na Vianoce.