"Ja inú cestu nevidím, ak sa deti budú vracať naspäť do toho prostredia, budú sa nachádzať tam, kde ich rodičia a nikdy sa to nezmení," uviedol dnes pre TASR Čaplovič. Zriadenie internátnych škôl nie je podľa neho problém, ale ťažšie je presvedčiť rómskych rodičov, aby súhlasili s umiestnením svojich detí do takýchto škôl.
"Chcem dať šancu mladým ľuďom z rómskych komunít, aby sa mohli vzdelávať a zapojiť do pracovného procesu, aby nemuseli prežiť také ťažké časy ako ich rodičia," povedal vicepremiér.
Čaplovič na dnešnej tlačovej konferencii potvrdil aj zámer zavedenia povinnej predškolskej dochádzky, čo by tiež malo pomôcť rómskym deťom zaradiť sa do školského systému. Jeho zámerom je aj zabezpečenie väčšieho počtu rómskych asistentov na školách.
Podpredseda vlády chce v tomto mesiaci predstaviť stratégiu riešenia postavenia Rómov v našej spoločnosti do roku 2015. "Pripravíme len také projekty, na ktoré budeme mať finančné prostriedky. Tie chceme čerpať okrem verejných zdrojov aj z operačných programov Európskej únie," informoval Dušan Čaplovič.
Okrem výchovy a vzdelávania predstavil Čaplovič aj iné oblasti, kde sa pripravujú koncepcie na zlepšovanie postavenia rómskej komunity a vzťahov väčšiny k tejto menšine.
V oblasti bývania sa v spolupráci so samosprávou podľa Čaploviča pokračuje vo výstavbe bytov nižšieho štandardu. V spolupráci so ZMOS bol navrhnutý spoločný postup pri riešení problému neplatičov. "Chceme riešiť preventívne tieto veci a nie keď už horí a vznikne situácia ako v Nových Zámkoch," povedal Čaplovič. Podľa neho sú mestá, kde funguje komunitná práca a sú mestá kde sa to nerobí a potom sa nabaľuje snehová guľa. Samospráva má podľa podpredsedu vlády svoje kompetencie, aby riešila tieto problémy.
V oblasti sociálnej práce by sa mali vyčleniť od 1. januára budúceho roka finančné prostriedky pre rozšírenie činnosti sociálnych a komunitných pracovníkov do viacerých regiónov.
V spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR sa podľa podpredsedu vlády pripravuje program vakcinácie osôb zo sociálne znevýhodneného prostredia. Predložený je aj návrh vytvárania ambulancií priamo v osadách.
Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Anina Botošová na tlačovej konferencii uviedla, že chce pokračovať v dobrých programoch a rozšíriť ich. Dôležité podľa nej je riešiť problémy Rómov v mieste vzniku. "Chceme posilniť aj inštitút osobitného príjemcu, ktorý zo sociálnej dávky zoberie časť finančných prostriedkov a použije ich na zaplatenie nájomného alebo stravy a časť dostanú Rómovia v hotovosti," informovala Botošová.