Lučenec 10. októbra (TASR) - Tzv. lučenecký poklad, ktorý našli pred viac ako 150 rokmi v tamojšom katolíckom kostole a ktorý sa nachádza v Maďarskom národnom múzeu (MNM) v Budapešti, sa vráti do centra Novohradu. Nepôjde ale o originály pokladu, ale ich napodobeniny. Vyrobiť ich majú ešte tento rok študenti slovenských umeleckých škôl.
Ako TASR povedal Milan Haluška z Mestského úradu v Lučenci, projekt zastrešuje súkromné Stredné odborné učilište umelecko-remeselné z Hodruše-Hámrov, pričom oslovené boli aj ďalšie slovenské stredné a vysoké umelecké školy. Na realizáciu projektu získali 200 tisíc korún z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR v rámci systému podpory euroregionálnych aktivít SPERA 2007.
"Nepôjde ale o repliky v pravom slova zmysle, ale skôr o umeleckú parafrázu zlatých a strieborných šperkov," uviedol Haluška. Pri ich výrobe sa budú používať aj iné postupy. Napodobeniny by mali byť hotové do konca tohto roku, začiatkom toho ďalšieho ich vystavia spoločne s fotografiami originálov v Novohradskom múzeu a galérii (NMG) v Lučenci.
Lučenecký poklad našli v roku 1851. Obsahoval 5 zlatých prsteňov, 8 zlatých náhrdelníkov, 4 rehoľné a tenšie reťaze, 5 pozlátených strieborných opaskov, zlaté spony, ako aj ďalšie strieborné a zlaté šperky. Bola to však len jedna tretina objavu. Dve tretiny ostali podľa vtedajších zákonov nálezcovi, o ktorom sa dnes ale takmer nič nevie.
Obyvatelia Lučenca mali možnosť zhliadnuť známu časť pokladu na výstave v NMG pred 10 rokmi, keď terajší vlastník šperkov Maďarské národné múzeum v Budapešti - cennosti zapožičalo NMG pri príležitosti 750. výročia mesta Lučenec.
Projekt výroby napodobenín lučeneckého pokladu realizuje združenie Región Neogradiensis v spolupráci s Mestom Lučenec a ďalšími partnermi.