Bratislava 10. októbra (TASR) - Na Slovensku je v súčasnosti zabezpečených 874 000 dávok chrípkových vakcín asi pre 16 percent populácie. Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) pre sezónu 2007/2008 sú v SR registrované tri druhy chrípkových vakcín, ktoré sú bezpečné a účinné.
Očkovanie proti chrípke má byť v prvom rade zamerané na ľudí, u ktorých je najvyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií. Sú to osoby s chronickým ochorením, osoby so zníženou obranyschopnosťou organizmu či osoby žijúce v kolektívnych zariadeniach.
Princípom očkovania je tvorba ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne zmierňujú jeho priebeh a znižujú riziko komplikácií chrípky.
Očkovacie látky proti chrípke sa od ostatných očkovacích látok odlišujú tým, že sa vzhľadom na menlivosť vírusu chrípky mení každoročne ich zloženie podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky cirkulujúcich v predchádzajúcej sezóne. Výroba chrípkovej vakcíny je časovo náročný proces a začína sa po odsúhlasení aktuálneho zloženia vakcíny na nastávajúcu chrípkovú sezónu skupinou expertov Svetovej zdravotníckej organizácie.
Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných a zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky, ktorá na Slovensku vrcholí zvyčajne medzi koncom decembra a začiatkom marca. Očkovať je možné aj v čase zvýšenej aktivity chrípky. Rizikom však je, že očkovaná osoba môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky. Ochranné protilátky po očkovaní si organizmus vytvára postupne. Optimálne množstvo špecifických protilátok sa vytvorí asi za 10 až 14 dní po očkovaní.
Optimálne je osoby vo vysokom riziku nákazy simultánne očkovať proti chrípke aj proti pneumokokovým invazívnym infekciám, ktoré sú najčastejšou príčinou komplikácií chrípky. Pneumokokové infekcie vyvoláva baktéria Streptococcus pneumoniae, ktorá je závažným pôvodcom pneumónií, hnisavých meningitíd a septických stavov. Najvyšší výskyt pneumokokových infekcií je u detí do dvoch rokov veku a u dospelých nad 60 rokov. U detí je druhou najčastejšou príčinou zápalov mozgových blán a zápalov stredného ucha. U dospelých je najčastejšou príčinou zápalov pľúc.
Chrípka je vysoko nákazlivé vzduchom sa šíriace prenosné ochorenie. V našich podmienkach má sezónny charakter. V Slovenskej republike každoročne ochorie na chrípku jeden až dva milióny ľudí. Často je sprevádzaná komplikáciami a má okrem zdravotného dopadu aj významný ekonomický dopad na spoločnosť.
Súčasná epidemiologická situácia vo výskyte chrípky a chrípke podobných ochorení je priaznivá. Vírus chrípky zatiaľ v SR izolovaný nebol. Podobná situácia je v ostatných krajinách Európy. Aktivita chrípky je dosiaľ nízka.
TASR o tom dnes informoval vedúci odboru epidemiológie ÚVZ Ján Mikas.