Bratislava 10. októbra (TASR) - Pozmeňujúci návrh, ktorý by umožnil Slovensku a Fínsku udržať si v Európskom parlamente (EP) súčasný počet 14 europoslancov, na rokovaní vo štvrtok 11. októbra o Správe k návrhu zmeny ustanovení Zmluvy o založení EP nepadne. Pre TASR to potvrdili poslankyne EP Anna Záborská (KDH) a Monika Beňová (Smer-SD).
Fínskym liberálom, ktorí ho chceli predložiť, sa totiž nepodarilo vyzbierať potrebných 40 podpisov členov EP. "Európsky parlament s vysokou pravdepodobnosťou správu schváli," povedala pre TASR Záborská, ktorá zníženie počtu slovenských europoslancov zo 14 na 13 nepodporuje. "V zmluve z Nice bol určený počet slovenských poslancov na 13, neskôr sa však do nej vstupovalo a o jedného sa zvýšil," vysvetľuje Záborská, ktorá po tom, čo sa do zmluvy z Nice takýmto spôsobom vstúpilo, nevidí dôvod, aby sa počet slovenských zástupcov v EP znížil na pôvodné číslo. "Íri, ktorých postihne to isté a budú mať o jedného poslanca menej, sa dokonca rozhodli nehlasovať za správu a doma sa Íri ako občania proti tomu zásadne postavili," poznamenala Záborská s dodatkom, že ju trochu mrzí vlažný záujem Slovákov o túto tému.
Naopak, podľa Moniky Beňovej je v poriadku, ak sa počet slovenských europoslancov zníži na pôvodne plánovaný. O jedného poslanca viac sme podľa nej získali preto, že sa v budúcnosti počítalo so vstupom Rumunska a Bulharska do EÚ a vtedajší členovia si akoby dočasne rozdelili kreslá plánované pre tieto krajiny. "Celá táto téma bola dlhodobo diskutovaná, prešla výbormi EP. Otvárať diskusiu teraz, keď je deň pred hlasovaním, sa mi zdá byť už zbytočné," poznamenala.
Správa, ktorá bude v prípade schválenia oficiálnym názorom EP na to, ako by mal byť reformovaný počet jeho členov, navrhuje znížiť počet poslancov zo súčasných 785 na 750. Zníženie má prebiehať podľa princípu "degresívnej proporcionality", čo znamená, že menšie štáty majú v europarlamente viac kresiel, ako by vyplývalo z počtu ich obyvateľov, väčší štát však má vždy viac europoslancov ako štát menší. O poslancov by mali prísť najmä veľké európske krajiny, pričom najmenším - Malte, Luxemburgu, Cypru a Estónsku - by aj po zmene ostal garantovaný minimálny počet šesť poslancov. O europoslanca však príde aj Slovensko, Fínsko či Írsko.
V prípade schválenia sa správou bude na budúci týždeň zaoberať Rada Európskej únie, podľa Záborskej ju akceptuje najmä v prípade, ak ju v EP schváli výrazná väčšina hlasov. "Ak by tá väčšina bola veľmi malá, asi aj rada bude zdržanlivejšia," dodala. Podľa Beňovej však Rada správu EP schváli automaticky. "Existuje taká džentlmenská dohoda," vysvetlila.
Mechanizmus navrhnutý v správe sa potom stane súčasťou pripravovanej európskej zmluvy. Počet slovenských europoslancov sa podľa Beňovej po roku 2009 o jedného zníži aj v prípade, že by nová eurozmluva nebola dovtedy ratifikovaná. "V takom prípade by voľby prebehli podľa zmluvy z Nice," vysvetlila.