Zhoršenie slovensko-maďarských vzťahov zavinilo vedenie SMK tým, že vytiahlo otázku Benešových dekrétov, ktorú zabalilo do "lákavého obalu ospravedlnenia", ako aj prebudenie "inštinktu nacionalizmu", ktoré na maďarskej strane viedlo k mobilizácii a zjednoteniu politických síl. V reakcii na to sa na národnej a niekedy aj nacionalistickej platforme začali zjednocovať aj slovenskí politici.
V rozhovore pre český denník Lidové noviny (LN) to dnes povedal šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš. Minister sa zároveň vyslovil za to, aby podľa vzoru česko-nemeckej vznikla aj slovensko-maďarská deklarácia alebo nová zmluva. Musí tomu ale predchádzať diplomatické rokovanie a nie plnenie "politickej agendy nejakej politickej strany".
Csáky podľa Kubiša odpálil bombu
Minister Kubiš v rozhovore ostro kritizoval kroky šéfa opozičnej SMK Pála Csákyho, ktorý podľa jeho slov výrokmi o vzájomnom ospravedlnení sa Slovákov a Maďarov a požiadavkou na odškodnenie Maďarov dotknutých Benešovými dekrétmi "odpálil bombu" a podnikol "politickú diverziu".
"Tak, ako to urobil Csáky, tak sa to nerobí. Bola to len bomba, odpálená v slovensko-maďarských vzťahoch," konštatoval Kubiš.
Šéf slovenskej diplomacie sa kriticky vyjadril aj o nedávnej súkromnej návšteve prezidenta Maďarska na juhu Slovenska. Prirovnal to k chôdzi po tenkom ľade, ktorý sa láme.
"Pravidlá hry diplomatického protokolu sú tu preto, aby sme boli navzájom predvídateľní. Keď sa tieto pravidlá zámerne nerešpektujú, potom neplatí nič. Vo vzťahoch medzi štátmi je to mimoriadne nebezpečný jav. Pripomína mi to napríklad cesty predstaviteľov Srbska k menšinám v susedných štátoch. Príliš to pripomína Balkán, konštatoval Kubiš pre LN.
SMK sa bráni - Benešove dekréty predložila SNS
Strana maďarskej koalície považuje dnešné vyjadrenia ministra zahraničných vecí Jána Kubiša pre denník Lidové noviny za snahu o odvádzanie pozornosti od skutočných problémov v slovensko-maďarských vzťahoch, uvádza sa v stanovisku SMK.
Ozajstným problémom je podľa SMK skutočnosť, že SNS v uplynulom mesiaci iniciovala prijatie takých dokumentov, ktoré sú problematické z hľadiska demokratických hodnôt a zdá sa, že predseda vlády SR p. Robert Fico nie je v stave udržať ju na uzde.
Nie SMK, ale SNS predložila návrh deklarácie o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov do NR SR, ktorá je v rozpore s článkom 6 Zmluvy o EÚ. Nie SMK, ale SNS predložila návrh zákona o A. Hlinkovi, ktorý rozdelil celú slovenskú spoločnosť a tiež také znenie návrhu deklarácie k 100. výročiu Černovskej tragédie, ktoré obsahuje silné protimaďarské pasáže.
Je poľutovaniahodné, že politika strany SMER-SD sa priblížila k metódam SNS a nie naopak. Súčasťou tohto procesu sú aj útočné vyjadrenia ministra zahraničných vecí p. Kubiša. Strana maďarskej koalície je váženým členom Európskej ľudovej strany a ministrovi Kubišovi asi unikla zásadná vec, že návrh spoločnej deklarácie na zmierenie medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou vyvolal pozitívnu odozvu všade v demokratickom svete a bol podporený všetkými 5 parlamentnými stranami Maďarskej republiky, na druhej strane bol ostro odmietnutý slovenskými vládnymi stranami. Práve predseda vlády SR p. Fico sa vyjadril pre francúzsky denník Le Monde, že Slováci nechcú v súčasnej situácii zmierenie s Maďarmi. SMK odmieta niesť za tieto výroky zodpovednosť.
Autor: zh

Beata
Balogová
