Súd okrem verdiktu nad Majským dnes zrušil aj rozsudky nad jeho údajnými komplicmi Dávidom Brtvom, ktorého Špeciálny súd odsúdil na jedenásť rokov väzenia, a Patrikom Pachingerom, ktorý dostal desaťročný trest.
"Najvyšší súd na neverejnom zasadnutí (...) zrušil prvostupňový rozsudok a vec vrátil Špeciálnemu súdu, aby ju znova v potrebnom rozsahu prejednal a rozhodol. O väzbe sa nerozhodovalo," uviedol Najvyšší súd v tlačovej správe. Ide o prvý veľký prípad zamietnutia verdiktu Špeciálneho súdu, ktorý od roku 2004 posudzuje prípady korupcie a organizovaného zločinu.
Najvyšší súd dôvody rozhodnutia nespresnil. Keďže však súd rozhodoval na neverejnom zasadnutí, podľa člena predsedníctva Slovenskej advokátskej komory Jána Gerega zrejme muselo dôjsť v predchádzajúcom procese, či už pred súdom alebo v prípravnom konaní, k vážnym pochybeniam. "Ak rozhoduje (na neverejnom zasadnutí), tak spravidla len preto, že je tam buď vážne pochybenie, alebo séria viacerých procesných pochybení, ktoré spôsobia, že už to nie je možné v odvolacom konaní reparovať," povedal ČTK.
Obhajca jedného z Majského údajných komplicov Roman Maťašovský ČTK potvrdil, že Najvyšší súd vrátil prípad pre "podstatné chyby konania". Podľa jeho informácií, ktoré označil za neoficiálne, súd odôvodnil prípad paragrafom Trestného poriadku, podľa ktorého odvolací súd zruší rozhodnutie prvostupňového súdu napríklad vtedy, ak došlo k chybám pri rozsudku či vznikli "pochybnosti o správnosti skutkových zistení".
Majského dal Špeciálny súd zatknúť koncom minulého roka, vo väzbe však ešte dávnejšie strávil necelé dva roky. Najvyšší súd mu naposledy predĺžil väzbu do 30. novembra tohto roku, maximálne ju bude môcť predĺžiť ešte do konca novembra budúceho roka. Ak by dovtedy nepadol právoplatný rozsudok, podnikateľ by sa dostal na slobodu.
Ak však právoplatné verdikty v kauze nepadnú ešte do konca tohto roku, na slobodu sa dostanú Majského spoluobžalovaný Pachinger a Brtva. Maximálna dĺžka vyšetrovacej väzby im uplynie skôr ako Majskému preto, lebo vo väzbe sú dlhšie ako hlavný obžalovaný.
Majský bol v minulosti považovaný za vplyvného podnikateľa a významného mecenáša niekoľkých politických strán. Špeciálny súd ho odsúdil za tunelovanie skrachovaných spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, ktoré požičiavali ľuďom za vysoko nadpriemerné úroky.
Zatiaľ čo Najvyšší súd dnes zrušil rozsudky v prípade Majského a jeho spoločníkov, ešte v máji potvrdil 11,5-ročný trest za podvod pre bývalého spolumajiteľa Horizontu a BMG Invest Vladimíra Fruniho.
Chronológia procesu s Majským
21. októbra 2002
Jozefa Majského zatkli pre podozrenia, že tuneloval skrachované nebankové spoločnosti BMG Invest a Horizont Slovakia. Z väzby ho neskôr prepustili; vrátil sa do nej na prelome novembra a decembra minulého roka. Spolu s ním boli neskôr obvinení aj Patrik Pachinger a Dávid Brtva.
4. augusta 2004
Majského na návrh generálneho prokurátora Dobroslava Trnku prepustili z väzby.
23. augusta 2004
Vyšetrovanie v prípade údajného tunelovania BMG a Horizontu ukončila polícia po takmer dvoch rokoch s návrhom za vznesenie obžaloby proti Majskému, Pachingerovi a Brtvovi.
5. novembra 2004
Majského prípad sa dostal pred banskobystrický krajský súd, ktorý mal právomoci Špeciálneho súdu.
13. novembra 2006
Špeciálny súd v Pezinku, kam sa proces neskôr presunul, potrestal Majského pokutou 50.000 Sk za to, že sa nedostavil na pojednávanie. Majský na proces pred tým viackrát neprišiel údajne pre zdravotné problémy so srdcom.
1. decembra 2006
Špeciálny súd poslal Majského do väzby. Deň predtým ho po vyhlásení celoštátneho pátrania zadržala polícia. Dôvodom bolo, že sa údajne nezdržiaval na adrese, ktorú uviedol úradom pri prepustení z väzby v roku 2004.
23. marca 2007
Špeciálny súd zamietol Majského žiadosť na prepustenie z väzby, keď od podnikateľa neprijal miliónovú kauciu. Ešte začiatkom roka sa Majský neúspešne pokúsil dostať na slobodu na polmiliónovú kauciu.
23. apríla 2007
V procese s Majským a spoluobžalovanými zazneli záverečné reči. Prokurátor Majskému a Brtvovi navrhol 11,5-ročné väzenie a Pachingerovi osem rokov odňatia slobody. Majský vo svojej reči povedal, že je nevinný; proces bol podľa neho politicky motivovaný.
27. apríla 2007
Špeciálny súd odsúdil Majského na 12 rokov väzenia, Brtvu na 11 rokov a Pachingera na desať. Odsúdení by mali okrem toho nahradiť skrachovanému Horizontu škodu vo výške 336 miliónov korún. Všetci traja sa voči rozsudku odvolali na Najvyšší súd.
26. júna 2007
Najvyšší súd zamietol námietku Majského proti väzbe. Rovnako rozhodol aj v prípade Pachingera a Brtvu.
11. októbra 2007
Najvyšší súd na neverejnom pojednávaní zrušil rozsudok Špeciálneho súdu nad Majským. Prípad sa tak vráti pred Špeciálny súd.