Bratislava 11. októbra (ČTK) - Vyplýva to z programu prípravy a výstavby siete ciest prvej triedy, ktorý dnes schválila vláda Roberta Fica. Na financovaní výstavby, rekonštrukcie a preložiek ciest a iných prác sa bude podieľať štát spolu s peniazmi z fondov Európskej únie.
Do konca roka 2010 by sa podľa schváleného materiálu malo vybudovať 23 kilometrov nových ciest prvej triedy, rekonštrukciou by malo prejsť ďalších 59 kilometrov. Peniaze sa majú použiť okrem iného tiež na rekonštrukciu križovatiek, vybudovanie obchvatov miest a obcí a opravu takmer troch desiatok mostov.
Cesty prvej triedy tvoria takmer pätinu z celkového počtu zhruba 17.500 kilometrov cestnej siete na Slovensku. Ich prevádzku má na starosti štátna Slovenská správa ciest. Cesty nižšej kategórie v minulosti prešli pod správu obcí a vyšších územných celkov.
Ficov kabinet chce urýchliť budovanie cestnej infraštruktúry, pričom prioritou je dobudovanie diaľničného prepojenia Bratislavy a Košíc a výstavba viacerých úsekov na rýchlostnej ceste R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou. Pri výstavbe sa majú využiť projekty takzvaného verejno-súkromného partnerstva. Zatiaľ však nie je isté, koľko kilometrov ciest sa takouto formou bude v najbližších rokoch budovať.
Vláda nesúhlasila so vznikom ďalšej súkromnej vysokej školy
Nová súkromná vysoká škola, ktorá by vychovávala budúcich manažérov, na Slovensku nevznikne. So zriadením Európskej vysokej školy manažmentu v Bratislave dnes nesúhlasila vláda. V súčasnosti v krajine funguje desať súkromných vysokých škôl.
Zamietavé stanovisko navrhlo kabinetu ministerstvo školstva na základe odporučenia Akreditačnej komisie. Podľa komisie totiž žiadatelia nezabezpečili pre budúcu školu dostatok vysokoškolských učiteľov. Škola plánovala ponúknuť bakalársky študijný program v dennej a externej forme.
Chýbajúci profesori či docenti boli aj v minulosti jedným z najčastejších dôvodov, prečo komisia nesúhlasila so vznikom ďalších súkromných vysokých škôl. Kvalifikovaní učitelia však chýbali aj na existujúcich školách, vrátane verejných.
Na Slovensku pôsobí okrem súkromných aj dvadsať verejných a tri štátne vysoké školy.