"Vzhľadom na rozdielnosť programov, rozličné spôsoby ich financovania, účasť viacerých partnerov z rôznych krajín nemožno vyčísliť celkovú sumu, ktorú Slovenská republika (SR) získala na projekty v roku 2006," uvádza sa v materiáli, ktorý na dnešné rokovanie vlády predložil vicepremiér Dušan Čaplovič a kabinet ho zobral na vedomie.
Jedným z komunitárnych programov je program e-TEN, ktorý sa realizoval v rokoch 2000 až 2006 a SR sa stala jeho právoplatným členom pred tromi rokmi. Zameriaval sa na podporu rozšírenia elektronických služieb vo verejnom záujme.
Na posilnenie spolupráce medzi európskymi nezávislými distributérmi, medzinárodnej distribúcie európskych filmov a audiovizuálnej tvorby boli orientované projekty Media Plus a Media Training. Zároveň predstavovali najvýznamnejší zdroj financovania audiovizuálnych diel na európskej úrovni.
Administratívna kooperácia v oblasti vonkajších hraníc, víz, azylu a migrácie bola cieľom programu ARGO realizovaného v rokoch 2002 až 2006.
Ďalšími komunitárnymi programami boli Sokrates II zameraný na medzinárodnú spoluprácu v oblasti všeobecného vzdelávania, projekt Verejné zdravie a Life III, ktorý podporoval aktivity s priaznivým vplyvom na životné prostredie.
Európska komisia (EK) pripravuje na roky 2007 až 2013 viaceré zmeny a programy, čo je podľa podpredsedu vlády Čaploviča výzvou nielen pre štátne inštitúcie, ale najmä konečných príjemcov financií z Európskej únie, ako aj žiadateľov o projekty. V tejto súvislosti pripomenul, že pre efektívnu účasť SR na jednotlivých projektoch je nevyhnutná dobrá komunikácia s predstaviteľmi EK.