Valocký odôvodnil potrebu zvýšenia o pol percenta oproti pôvodným navrhovaným trom percentám prechodom na euro. "Zvýšenie o pol percenta je z toho dôvodu, že budeme prechádzať na euro a poisťovne budú mať pravdepodobne väčšie výdavky," vysvetlil Valocký. Dodal, že toto znížene prerokoval s ministrom zdravotníctva SR Ivanom Valentovičom a očakáva sa, že prinesie úsporu 500 miliónov korún. "Môžeme sa k tomu ešte vrátiť a uvidíme, ako budú poisťovne hospodáriť a podľa toho sa to bude upravovať smerom nahor alebo nadol," zhrnul.
Ako ďalej vyplýva z návrhu novely zákona, zdravotné poisťovne by mali svoj prípadný zisk z hospodárenia vrátiť späť do systému a použiť ho len na úhradu poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Rezort zdravotníctva odhaduje, že po vrátení zdrojov z kladného hospodárskeho výsledku zdravotných poisťovní by do oblasti zdravotníctva malo prísť takmer 1,9 miliardy korún.
Podľa podpredsedu HZDS-ĽS Milana Urbániho by sa nemal vytvárať zisk z verejného zdravotného poistenia. Vysvetlil, že peniaze, ktoré budú tvoriť kladný hospodársky zisk, by mali ostať v zdravotníckom systéme. "Budeme sa snažiť, aby ministerstvo vytvorilo podmienky tak, aby sa čo najskôr mohlo v širšej miere zaviesť pripoistenie a doplnkové poistenie," povedal.
"My v tejto etape nemôžeme byť spokojní," uviedol výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) Eduard Kováč. Pokračoval, že ZZP najviac trápi, že nie je zatiaľ žiadny signál, kedy by sa mohla prerokovať petícia za zachovanie pluralitného zdravotníctva. "Týka sa aj tejto problematiky," zdôraznil. Prípadné zlepšenie návrhu zákona vidí Kováč v pozmeňujúcich návrhoch, ktoré môžu predložiť poslanci pri rokovaní v pléne. "Veríme v zdravý rozum poslancov, že sa podarí zabezpečiť zlepšenie fungovania (poisťovní)," uzavrel.