BRATISLAVA 11. októbra (SITA) - Výstavba a prevádzka novej tepelnej elektrárne v Trebišove (Nový energetický zdroj - NEZ) nebude mať negatívny dopad na životné prostredie zemplínskeho regiónu a ani na historickú tokajskú oblasť na slovenskej a maďarskej strane. Tvrdí to Československá energetická spoločnosť (ČES), ktorá má záujem o výstavbu elektrárne v Trebišove. Stanovisko opiera o výsledky odborných štúdií, ktoré boli vypracované k správe o hodnotení navrhovanej výstavby a prevádzky NEZ v Trebišove. Štúdie sa týkali vplyvu na zdravie obyvateľstva, ovzdušie (vrátane vplyvu na priľahlé územie Maďarskej republiky) a vplyvu exhalátov a imisií na produkciu viniča hroznorodého v tokajskej vinohradníckej oblasti. Štúdie vypracovali Kvetoslava Koppová, Edita Virčíková a Štefan Hronský. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti ČES pre projekt NEZ Eva Sagálová.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v stredu povedal, že o tepelnej elektrárni v Trebišove sa viac hovorí, ako sa okolo nej robí. Všetky špekulácie o možných nových elektrárňach označil za predčasné. "Ministerstvo hospodárstva nemá žiadny hodnoverný poznatok, že by išlo o skutočnú výstavbu nejakej elektrárne. Máme neoficiálne informácie, že skôr developeri hľadajú niekoho, kto by sa na výstavbu tejto elektrárne podujal,“ povedal Jahnátek. "Chcem upokojiť aj obyvateľov Trebišova, že nič sa zatiaľ nedeje a myslím si, že niekto veľmi účinne živí túto tému, aby vedel tento projekt dobre predať," dodal Jahnátek.
Podľa doterajších informácií má záujem o výstavbu novej elektrárne v Trebišove Československá energetická spoločnosť. Firma chce vystavať elektráreň s výkonom 885 MW, ktorá obsiahne tri 240 MW bloky s fluidným spaľovaním a jeden paroplynový cyklus s výkonom 165 MW. Začiatok výstavby predpokladá v druhej polovici roku 2008. S výstavbou nového energetického zdroja - tepelnej elektrárne na mieste bývalého cukrovaru nesúhlasia mnohí obyvatelia mesta, samospráva i viaceré odborné inštitúcie.