V exkluzívnom rozhovore pre TASR to uviedol ukrajinský prezident Viktor Juščenko, ktorý dnes pricestoval na dvojdňovú návštevu SR.
Juščenko počas návštevy vyjadril presvedčenie, že Bratislava bude toto smerovanie Ukrajiny podporovať aj naďalej. Euroatlantická integrácia má byť podľa ukrajinského prezidenta aj jednou z priorít novej ukrajinskej vlády, ktorá vzíde z nedávnych predčasných parlamentných volieb na Ukrajine.
VIDEO: Slovensko navštívil ukrajinský prezident
Ďalšie prehĺbenie ukrajinsko-slovenských vzťahov považujeme za jeden z nástrojov praktickej realizácie smerovania Ukrajiny do EÚ, rozšírenia na Ukrajine európskych slobôd voľného pohybu kapitálu, služieb a tovaru, a zvlášť ľudí. Sme Slovensku vďační, že sa s nami rado delí o svoje eurointegračné skúsenosti, konštatoval Viktor Juščenko v rozhovore.
Marek Trubač, hovorca slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča sa však pri ohlasovaní návštevy pomýlil a Juščenka uviedol ako Viktora Janukovyča.
Juščenko dal Gašparovičovi zoznam Slovákov, ktorí zahynuli na Ukrajine
Juščenko dnes odovzdal svojmu slovenskému partnerovi zoznam 107 mien Slovákov, ktorí zahynuli na Ukrajine v rokoch 1944-1954.
"107 slovenských rodín sa dozvie, akou smrťou zahynuli ich blízki," uviedol na tlačovej konferencii Juščenko. Smrť týchto ľudí podľa neho spôsobil komunistický režim a tajné služby, ktoré mu prisluhovali. Navrhol, aby si ich pamiatku obaja prezidenti uctili vencom.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič ocenil výbornú úroveň slovensko-ukrajinských vzťahov a naznačil oblasti, v ktorých by sa mohli zlepšiť. Ide predovšetkým o vedu, kultúru, štúdium, energetiku a obchod.
Juščenko vyjadril presvedčenie, že slovenský parlament prijme deklaráciu, ktorá vyhlási hladomor na Ukrajine v rokoch 1932-1933 za akt genocídy na ukrajinskom národe. Ukrajinská strana považuje za veľmi dôležité, aby Ukrajinci a Slováci žijúci v blízkosti spoločných hraníc mohli cestovať jednoduchšie v rámci malého pohraničného styku.
Euroatlantická orientácia Ukrajiny sa nezmení
Najvyšší ústavný činiteľ Ukrajiny tvrdí, že o euroatlantickej orientácii Kyjeva sa rozhodlo už v roku 2004 a zmena vlády v tomto smere nebude znamenať žiadnu zmenu. Ako prezident to garantujem. Medzi našimi strategickými prioritami aj naďalej zostáva všestranné zblíženie sa s EÚ, vrátane získania plnoprávneho členstva, ako aj aktivizácia spolupráce s NATO s perspektívou vstupu do tejto organizácie, zdôraznil.
Juščenko s uznaním konštatoval, že Slovensko za relatívne krátku dobu od svojho vzniku dokázalo vstúpiť do EÚ a NATO a má dnes vysoké tempo hospodárskeho rastu. Ocenil aj rast vzájomného obchodu medzi SR a Ukrajinou, ktorý by sa v roku 2007 mal dostať na úroveň jednej miliardy USD.
Perspektívy rozvoja našej spolupráce sú široké - kooperácia v priemysle, energetika, stavebníctvo, rozvoj dopravnej infraštruktúry a cezhraničná spolupráca.
V súvislosti s blížiacim sa vstupom SR do schengenského priestoru Juščenko potvrdil obavy, že pre občanov Ukrajiny, ktorí budú cestovať na Slovensko, sa prechodne môže situácia zhoršiť. Prezident však verí, že to bude iba dočasné. A pripomína slovensko-ukrajinskú dohodu z júna 2007, ktorá zjednodušuje procedúru získania víz, a dohodu zo septembra, ktorá napríklad umelcom a športovcom umožňuje získať slovenské vízum bezplatne. To by sa neskôr mohlo rozšíriť aj na osoby, ktoré budú chcieť navštíviť cintorín. Juščenko avizoval aj pripravované ukrajinsko-slovenské rokovania o malom pohraničnom styku.
A pokiaľ ide o rady na hraniciach, tak sme presvedčení, že to súvisí iba s technickými problémami, ktoré naše krajiny dokážu v najbližšej dobe prekonať, poznamenal prezident a dodal, že výsledkom jeho návštevy v Bratislave má byť aj podpis medzivládnej dohody o výstavbe v poradí tretieho hraničného priechodu medzi SR a Ukrajinou. K existujúcim hraničným priechodom vo Vyšnom Nemeckom a v Ubli má pribudnúť priechod Čierna - Solomonovo.
Juščenko už pozná meno nového premiéra
Ukrajinský prezident tvrdí, že už vie, kto bude novým premiérom Ukrajiny. Necelé dva týždne po tamojších ostro sledovaných parlamentných voľbách, v ktorých tesne vyhrali prozápadné strany, to dnes povedal na návšteve Slovenska. Líder "oranžovej revolúcie" však zatiaľ meno nového predsedu vlády zverejniť odmietol.
"Ja viem meno budúceho premiéra," povedal Juščenko. Pred jeho zverejnením však chce počkať na oficiálne vyhlásenie výsledkov parlamentných volieb. Nepriamo však naznačil, že premiér bude práve z koalície strán "oranžovej revolúcie" - teda prozápadne orientovaných strán. "Víťazom volieb je oranžová revolúcia a samozrejme, že oni môžu navrhovať svojho premiéra," poznamenal ukrajinský prezident.
Ukrajinské voľby síce vyhrala Strana regiónov súčasného proruského premiéra Viktora Janukovyča, väčšinu hlasov v parlamente by však mala mať strana Julije Tymošenkovej spolu s Juščenkovou stranou Naša Ukrajina.
V exkluzívnom rozhovore pre TASR ukrajinský prezident zopakoval svoj postoj, že po predčasných parlamentných voľbách bude potrebný vznik širšej vládnej koalície alebo zásadná dohoda koalície s opozíciou. Dôvodom je jeho obava, že oranžová vláda Bloku Julie Tymošenkovej a Našej Ukrajiny - Národnej sebaobrany, ktorá by sa v 450-člennej Najvyššej rade opierala iba o 228 hlasov, by z dlhodobého hľadiska nebola stabilná.
Koho by chcel za premiéra neprezradil
Potrebujeme vytvoriť demokratický a právny systém činnosti opozície, ktorý by umožnil jej integráciu a účasť na rozhodovaní tak, aby sa stala vážnym a plnohodnotným účastníkom vládnutia, konštatoval Juščenko a pripomenul, že spoločnosť očakáva ukončenie antagonizmov, pretože občania sú už politikárčením unavení. Pred nami je otázka ani nie tak parlamentnej koalície, ako koalície v širokom zmysle slova - koalície zodpovedných politických síl, koalično-kompromisného modelu vlády. Táto koalícia by mala vznikať nielen v parlamente, ale v širšom kontexte jednoty inštitúcií moci na Ukrajine, podotkol prezident.
Na priamu otázku, koho by chcel vidieť ako budúceho premiéra, a či si vie predstaviť aj variant, že predsedom vlády zostane Viktor Janukovyč, Juščenko priamo neodpovedal.
Mňa ako prezidenta predovšetkým zaujíma niečo iné než to, aké posty získajú tí či iní politici. Pre mňa je dôležitý program činnosti tých politických síl, ktoré vytvoria parlamentnú a vládnu koalíciu, zdôraznil s tým, že prioritami budúcej vlády musí byť nový sociálny program, zaistenie energetickej bezpečnosti krajiny, a boj s korupciou v podobe schválenia protikorupčných zákonov, zrušenia poslaneckej imunity a privilégií poslancov a vytvorenia protikorupčného úradu.
Nová ukrajinská vláda bude podľa Juščenka musieť aj pripraviť návrh novej ukrajinskej ústavy, pretože bez tohto kroku bude udržanie politickej stability v krajine veľmi zložité.
Autor: sme.sk; VIDEO: Eugen Korda

Beata
Balogová
