Bratislava 11. októbra (TASR)- Väčšina obyvateľov so zrakovým postihnutím čelí výraznému znevýhodneniu na trhu práce. Konštatovali to dnes zástupcovia Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR) na základe výsledkov empirického výskumu prebiehajúceho v rámci Európskeho roku rovnakých príležitostí.
Projekt IVPR zvaný Systém integrovaného zamestnávania a rekvalifikácie nevidiacich a slabozrakých ľudí (SIZAR) mal dostať podľa pracovníkov inštitútu do povedomia zamestnávateľov problematiku zamestnávania zdravotne postihnutých. "Zdravotné postihnutie sa často spája s nízkou kvalifikáciou a nízkymi odbornými zručnosťami. Stereotypné vnímanie týchto ľudí znižuje ich pracovné aktivity," poznamenala Eneke Hanzelová z IVPR.
Výskum prebiehajúci v letných mesiacoch tohto roku mal zistiť ústretovosť zamestnávateľov k zamestnávaniu zdravotne postihnutých a senzitívnosť služieb poskytovaných verejnými službami zamestnanosti k zrakovo postihnutým klientom.
Výsledky výskumu ukázali, že viac ako polovica zamestnávateľov plní zákonom určenú povinnosť zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. Zamestnávateľ by mal zamestnávať takýchto občanov postihnutím v počte, ktorý predstavuje 3,2 percenta z celkového počtu zamestnancov. Pätina zamestnávateľov nezamestnáva takýchto občanov a platí za neplnenie tejto povinnosti.
Podľa výsledkov výskumu väčšina zamestnávateľov je toho názoru, že prítomnosť zdravotného hendicapu nie je prekážkou pre výkon pracovnej činnosti, pričom štvrtina z nich sa domnieva, že zdravotné postihnutie je zlučiteľné s výkonom pracovnej činnosti nezávisle od jeho druhu a stupňa.
Možnosti pracovnej integrácie zdravotne postihnutých hodnotia zamestnávatelia zväčša negatívne. Za veľmi problémové považujú najmä mentálny druh zdravotného hendicapu (90 percent), zrakové postihnutia (88 percent) a psychické (87 percent).
Za najväčšiu prekážku považujú zamestnávatelia nutnosť realizácie architektonických úprav pre bezbariérový vstup na pracovisko a úpravy pracovného miesta. Vysoký stupeň ochoty starať sa o rozvoj kvalifikačnej úrovne zamestnancov so zdravotným postihnutím pritom vyjadrilo 80 percent zamestnávateľov.
Inštitút pre výskum práce a rodiny realizoval projekt SIZAR aj vďaka finančnej podpore Európskeho sociálneho fondu.