Bratislava. V oblastiach južného Slovenska nemajú všetci Rómovia prístup k vzdelávaniu v štátnom jazyku a preto poriadne neovládajú ani materinský, ani štátny jazyk. To ich vopred odsudzuje na neúspech najmä pri hľadaní zamestnania, uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave podpredseda občianskeho združenia Európsky parlament Rómov (EPR) Jaroslav Drapák.
Napríklad na rómskom sídlisku na Dúžavskej ceste v Rimavskej Sobote neponúkajú podľa Drapáka žiakom výber slovenského vyučovacieho jazyka ani v materskej, ani na prvom stupni základnej školy. Tento okres má vysokú nezamestnanosť a Róm nespôsobilý komunikovať v slovenčine sa podľa neho nemôže dostať za hranice okresu.
"Nemôžeme strácať vlastnú identitu a byť pomocným nástrojom na realizáciu záujmov inej menšiny. Rómovia považujú Slovensko za svoju vlasť, ale bez ovládania slovenčiny sa nezvýši ich vzdelanosť, zamestnanosť či cítenie zodpovedného občana," tvrdí Drapák.
Nevyhnutnou podmienkou lepšieho uplatnenia Rómov v spoločnosti je podľa Drapáka bilingvalizmus, to znamená materinský rómsky jazyk a štátny jazyk. Na tento účel chcú v EPR vypracovať projekt "Slovenčina pre Rómov", v rámci ktorého by lektori školili Rómov v slovenčine najmä na juhu Slovenska, kde je tento problém najmarkantnejší.
"Nechceme zasahovať do školského systému, je to postavené na občianskom princípe. Aj starostovia obcí na južnom Slovensku prejavili oň záujem. Realizovať by sme ho chceli o dva mesiace," uviedol predseda EPR Václav Kappel. Drapák, ktorý je aj poradcom ministra školstva pre národnosti, chce tento projekt ministrovi predložiť 18. októbra. "Sme presvedčení, že projekt prinesie spoločenský zisk nielen pre Rómov, ale aj pre celú spoločnosť," myslí si Drapák.
Starosta obce Martinová v okrese Rimavská Sobota Eugen Radič potvrdil záujem o spomínaný projekt. Poukázal na konkrétny príklad, kedy do obce prišiel investor a mladý Róm nevedel vyplniť prihlášku do zamestnania, ktorá bola v slovenčine. "Ak by sa nedal projekt financovať z európskych prostriedkov, naša obec by si to financovala aj sama, pretože je veľmi potrebné Rómov slovenčinu doučiť," potvrdil Radič.