Z desiatich krajín, ktoré v máji 2004 vstúpili do Európskej únie (EÚ), tak nebude v decembri do Schengenu vstupovať len Cyprus, ktorý požiadal o ročný odklad.
"Potvrdil som predsedovi vlády, že oceňujem úsilie Slovenskej republiky," reagoval Frattini na skutočnosť, že Slovensko v relatívne krátkom čase dobehlo zaostávanie v pripravenosti na vstup. Zároveň v tejto súvislosti opätovne vyzdvihol prácu ministerstva vnútra.
"Informoval som pána podpredsedu EK a eurokomisára o úmysle Slovenska prijať euro do januára 2009," uviedol na dnešnom brífingu Fico. Frattini dodal, že na budúci týždeň bude o novej inštitucionálnej zmluve pre Európu rokovať Rada Európskej únie a vyjadril želanie, aby bola odsúhlasená.
Návšteva eurokomisára Frattiniho je najvýznamnejšou a zároveň poslednou zahraničnou návštevou východnej hranice pred politickým rozhodnutím o vstupe Slovenska a ďalších pristupujúcich krajín do spomínaného priestoru.
Kaliňák na spoločnom stretnutí, ktoré sa konalo v piatok 12. októbra, oznámil výsledky poslednej, štvrtej hodnotiacej správy o pripravenosti Slovenska na vstup do Schengenu. Slovensko má podľa správy hodnotiaceho výboru veľmi dobre premyslenú a vysoko vyvinutú infraštruktúru informačných technológií, dobre vybavené výpočtové strediská. Komisári rovnako ocenili, že centrálnu lustračnú aplikáciu SISone4all (Schengenský informačný systém jeden pre všetkých) používajú všetci koncoví používatelia. Priamy prístup do Schengenského informačného systému (SIS) má len polícia a operačné strediská polície. Zvyšok koncových používateľov bude podľa správy pripojených do konca roka.
"Správa hodnotí, že Slovensko je pripravené. Chcem sa poďakovať Európskej komisii za pomoc v poslednom roku. Mali sme neustálu podporu Frattiniho a ostatných jeho kolegov a aj vďaka tomu Slovensko dospelo k všetkým štyrom pozitívnym správam," dodal Kaliňák.
Slovensko už v priebehu roka dostalo tri pozitívne správy o ochrane osobných údajov, ochrane pozemných hraníc a o ochrane vzdušných hraníc. Správou o Schengenskom informačnom systéme sa zavŕši príprava Slovenska po technickej stránke. Nasledovať bude spomínané politické rozhodnutie, ktoré by malo padnúť 8. novembra na rokovaní Rady ministrov vnútra a spravodlivosti EÚ v Bruseli.