Bratislava 13. októbra (TASR) Poslanci koaličných aj opozičných strán si pripravujú pozície na hlasovanie o zákone, ktorý Andrejovi Hlinkovi prizná zásluhy o slovenský národ a Slovenskú republiku v druhom čítaní. Parlament bude o zákone hlasovať na 14. schôdzi, ktorá sa začína v utorok 16. októbra.
Kým Slovenská národná strana (SNS) svoj návrh jednoznačne podporí, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podmieňuje podporu schválením niekoľkých pripomienok. Strana maďarskej koalície (SMK) je jednoznačne proti a ostané parlamentné strany zatiaľ nechali svojim poslancom pri hlasovaní "voľnú ruku".
Na trinástu schôdzu Národnej rady SR (NR SR) boli predložené dva návrhy zákona o zásluhách Andreja Hlinku. Prvý z dielne poslancov KDH sa do druhého čítania nedostal. Druhý, pripravený SNS, v prvom čítaní bez problémov prešiel, neskôr sa však začali množiť kritické hlasy, ktoré žiadajú v druhom čítaní návrh výrazne pozmeniť.
Ako pre TASR uviedol predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj, národniari zašli svojimi pozmeňovacími návrhmi k zákonu o zásluhách Andreja Hlinku na hranu ústretovosti.
"Jedným z dôvodov je to, že isté záujmové skupiny, ktoré za nejakých okolností neuznávajú Andreja Hlinku, využili mediálny priestor na osočovanie a dehonestovanie jeho mena a jeho historickej úlohy, vysvetlil Rafaj. Ďalej konštatoval, že objavili sa dokonca útoky na jeho vierovyznanie a pôsobenie ako katolíckeho kňaza, čím mohlo prísť k cieľovému rozdeľovaniu spoločnosti. "A tomu sme chceli zabrániť," zdôraznil.
Rafaj poukázal na to, že pre SNS je prioritou, aby NR SR schválila po Milanovi Rastislavovi Štefánikovi zásluhový zákon aj o Hlinkovi. "Štefánik bol evanjelik, diplomat, ktorý pôsobil prevažne v zahraničí. Hlinka je predstaviteľ katolíckeho politického krídla, mal zásluhu na presadzovaní sebaurčovacieho práva po roku 1918 a pôsobil prevažne doma. Tým vyvažujeme sériu zásluhových zákonov, podobne ako majú v Čechách takýmto zákonom oceneného T. G. Masaryka a Eduarda Beneša."
SNS navrhuje stiahnuť druhý paragraf v návrhu zákona, ktorý Hlinkovi priznáva titul "Otec národa". Chce vypustiť aj piaty paragraf, ktorý umožňoval postihovať poškodzovanie jeho dobrého mena na verejnosti. Ten by už bol vzhľadom na paragraf 373 Trestného zákona duplicitný." Taktiež podľa nového znenia šiesteho paragrafu bude odsúdeniahodná "streľba na príkaz maďarských orgánov", a nie "streľba maďarských žandárov" do ľudí v Černovej.
KDH podľa predsedníčky jeho poslaneckého klubu Márie Sabolovej podporí návrh zákona z dielne SNS len v prípade, ak budú vypustené alebo upravené sporné paragrafy. Ide o druhý, piaty a šiesty odsek. "Zdá sa, že naše požiadavky, ktoré sme predložili, sa napĺňajú," konštatovala Sabolová. "My sme nechceli pomenovať Hlinku nijakými titulmi, teda ani otcom národa. Chceli sme jasne zadefinovať, že to bola osobnosť, ktorá sa zaslúžila o slovenskú štátnosť. Verím, že aj naša komunikácia s SNS k tomuto zákonu priniesla výsledok, aby bol zákon len v takej forme, aby sme si Hlinku pripomenuli. Zdôraznila, že KDH je proti tomu, aby sa otvárali problémové témy, ktoré by mohla spustiť akákoľvek historická osobnosť.
Návrh zákona o zásluhách Andreja Hlinku nie je podľa predsedu poslaneckého klubu SMK Gyulu Bárdosa práve šťastným riešením.
"Sme presvedčení, že o historickej osobnosti, ktorá je rozporuplná a nespája, ale rozdeľuje spoločnosť, nie je dobré prijať zákon. My z princípu takúto normu nepodporíme, takisto ako sme za ňu nehlasovali ani v prvom čítaní," povedal Bárdos. O tom, akou formou sa uskutoční samotné hlasovanie, budú zákonodarcovia za SMK ešte rokovať na zasadnutí poslaneckého klubu. "Náš prístup a naše hodnotenie je jasné. Poslanci za SMK tento návrh v NR SR nepodporia," uzavrel Bárdos.
Aj podľa poslanca za Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu -Demokratickú stranu (SDKÚ-DS) Pavla Kuboviča je Hlinka v súčasnosti osobou, ktorá ľudí rozdeľuje, a nie spája, aj preto predmetný návrh zákona nepodporí. Ako povedal, neprekážajú mu konkrétne paragrafy návrhu, ale zákon ako celok. Pripustil, že sa na vec pozerá inak aj z toho dôvodu, že je evanjelického vyznania. "Historická skúsenosť evanjelikov s jeho osobou je tiež tým dôvodom, prečo k tomuto zákonu nemám kladný postoj," podotkol Kubovič.
Dodal, že nevie ako budú hlasovať jeho stranícki kolegovia, ale podľa jeho slov pripravovali pozmeňujúce návrhy a v závislosti od toho či prejdú, by sa mali rozhodnúť.
Milan Urbáni z Ľudovej strany - Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) za návrh ruku nezdvihne. "Budem hlasovať proti, pretože vidím smerovanie Slovenska ináč, aby sme tu odsúhlasovali zbytočné veci, o ktorých neviem, že by Slovensku pomohli," poznamenal. Myslí si ale, že väčšina kolegov z jeho poslaneckého klubu bude hlasovať za tento návrh a potvrdil, že poslanci ĽS-HZDS majú od svojho vedenia v tomto hlasovaní voľnú ruku.
Miroslav Číž zo Smeru - Sociálnej demokracie dnes nevedel povedať, ako sa poslanci najväčšej parlamentnej strany v hlasovaní zachovajú. "V utorok máme sedenie poslaneckého klubu a tam prijmeme definitívne stanovisko," konštatoval.