"Slovenský štát nás zachránil pred protektorátom, najmä však znemožnil okupáciu Maďarmi. Zradcovia a nenávistníci hovoria o Tisovi, že bol zradca, a že Slovenský štát bol utrpenie národa. To bola záchrana národa," povedal novinárom osemdesiatnik Ľudovít Tatran, ktorý sa predstavil ako niekdajší Tisov žiak.
VIDEO: Oslava výročia v Bytči
Krátko predtým sa za bývalého prezidenta, ktorý patrí medzi najkontroverznejšie postavy slovenských dejín, pomodlil v bytčianskom katolíckom kostole. Počas omše za Tisa sa zaplnili takmer všetky lavice, kňaz Vladimír Martinický si za svoju kázeň vyslúžil opakovaný potlesk. Ľuďom sa páčili najmä jeho slová, že bývalá hlava štátu urobila pre svoj národ všetko, čo bolo v jej silách. "Dúfam, že budúcnosť spravodlivo zhodnotí tieto historické udalosti," dodal farár.
Prívrženci Tisa si ho uctili aj položením vencov a zapálením sviečok pod pamätnú tabuľu na rodnom dome niekdajšieho prezidenta. V minulosti sa na podobných akciách objavovali aj priaznivci niektorých nacionalistických organizácii, z ktorých časť sa obliekala do uniforiem pripomínajúcich slovenský vojnový štát. Tieto rovnošaty však dnes nahradili oblekmi alebo koženými kabátmi či bundami. Spomienkové podujatie malo pokojný priebeh, policajné hliadky nemuseli zasahovať.
Názory spoločnosti na Tisa, ktorého popravili pred približne 60 rokmi, sa rozchádzajú. Väčšina historikov mu dáva za vinu podiel na deportáciách a vyvraždení desiatok tisícov slovenských židov. Niektorí ho zasa naopak považujú za otca slovenskej štátnosti a mučeníka.
Tisa si pripomenuli aj v Čajakovciach
V Panteóne slovenských dejateľov v Čakajovciach pri Nitre oslávilo dnes asi tridsať účastníkov spomienkového stretnutia 120. výročie narodenia prezidenta slovenského štátu z rokov 1939-1945 Jozefa Tisa.
"Myslíme si, že je veľmi dôležité aj v dnešnej dobe, aby sme si pripomínali významné udalosti a osobnosti nášho národa. Aj keď na pána prezidenta Tisa nie je v spoločnosti jednotný názor, pán prezident si minimálne zaslúži to, aby sme si každý rok pripomenuli, že sa narodil, pracoval a v rozhodujúcich chvíľach stál pri Slovensku a pri národe," povedal pre TASR predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec.
Oslavy sa zaobišli bez veľkých príhovorov. Ich účastníkom za prijatie pozvania poďakoval Róbert Švec pripomenúc, že Jozef Tiso patrí podľa názoru Slovenského hnutia obrody k významným osobnostiam novodobých slovenských dejín, ktoré ešte čakajú na spravodlivé posúdenie ich historickej úlohy, miesta i významu pre Slovensko a Slovákov.
Vlastné básne s hlbokým národným obsahom, vzdávajúce hold Jozefovi Tisovi a vyzdvihujúce slovenský štát, predniesol jeden zo štyroch posledných žijúcich žiakov Jozefa Tisa, dôchodca Michal Števko. Slávnostnú atmosféru malého zhromaždenia zvýraznili hymnické a národné piesne v podaní súboru Matičiar z Čakajoviec. Účastníci podujatia na záver položili veniec a kytice kvetov k soche Jozefa Tisa.
Malý panteón v strede obce začali budovať národne oddaní nadšenci v roku 1991. V malom parčíku najskôr vztýčili dvojramenný kríž, ku ktorému v nasledujúcich rokoch pribudli sochy Andreja Hlinku, Martina Rázusa, Antona Bernoláka, Jozefa Tisa a Milana Rastislava Štefánika. Ich autorom je miestny ľudový umelec Štefan Lahučký.
Autor: (čtk, mš) VIDEO - Michal Trško

Beata
Balogová
