Bratislava. Podľa poslanca ĽS-HZDS Jozefa Haleckého je možné, že návrh novely zákona o sociálnom poistení sa nakoniec stiahne z októbrovej schôdze Národnej rady SR.
"Ak nebudú pripravené pozmeňovacie návrhy, novela nemôže prejsť," uviedol v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.
Týka sa to podľa neho najmä pozmeňovacích návrhov, ktorými by sa v druhom pilieri zaviedol tzv. garantovaný fond. Takéto pozmeňujúce návrhy totiž podľa Haleckého zatiaľ nie sú pripravené.
Ako ďalej uviedol, definitívne nie je pripravené ani dočasné zníženie príspevkov do druhého piliera zo súčasných 9 % na 6 % hrubej mzdy sporiteľa. Zodpovedná úvaha o tomto kroku bola jednou z podmienok schválenia novely zákona o sociálnom poistení, ktoré sformulovalo ĽS-HZDS.
"Sme pripravení o tomto bode rokovať a argumentovať," povedal poslanec Halecký. Vyjadril pritom počudovanie nad tým, že strana Smer-SD už nepreferuje zníženie odvodov do druhého piliera.
Podľa poslanca ĽS-HZDS je v koalícii dohoda na tom, že druhý pilier sa počas prvého polroka budúceho roka otvorí, pričom za osoby na rodičovskej dovolenke, opatrovateľov a invalidných dôchodcov, ktorí sú v druhom pilieri, bude štát naďalej platiť príspevky na ich účty v dôchodkových správcovských spoločnostiach.
Klára Sárközy: Chýbajú analýzy
Podpredsedníčka SMK Klára Sárközy upozornila na to, že pri príprave pozmeňujúcich návrhov k novele zákona o sociálnom poistení chýbajú analýzy.
"Je pravda, že analýzy chýbajú," reagoval poslanec Halecký. Podľa neho pri iniciovaných zmenách v návrhu novely zákona nie je toľko informácií, koľko by sa žiadalo. "Privítal by som, ak by som mal viac informácií, aby sme sa mohli lepšie rozhodnúť," skonštatoval poslanec ĽS-HZDS.
Poslankyňa Sárközy tiež kritizovala návrh, aby sa minimálne obdobie sporenia v druhom pilieri potrebné na vznik nároku na dôchodok z tohto systému zvýšilo zo súčasných 10 rokov na 15 rokov. "Ľudia vstupovali do druhého piliera pod podmienkou, že budú sporiť aspoň 10 rokov," upozornila. Podľa Haleckého otázka minimálneho obdobia sporenia v druhom pilieri ešte nie je definitívne uzatvorená. "Netvrdil by som, že ten limit bude určite 15 rokov," dodal.
Podľa Janiša vláda mohla v rozpočte viac šetriť
Nový štátny rozpočet je proeurópsky a zaručuje Slovensku vstup do európskej menovej únie. "Ak bude Slovensko rovnako posudzované ako krajiny, ktoré do menovej únie vstúpili, nebude žiadny problém so vstupom Slovenska," vyhlásil to v relácii O päť minút 12 predseda parlamentného výboru pre financie, rozpočet a menu Jozef Burian.
Dodal, že rozpočet má deficit, ktorý je najnižší za posledných desať rokov. Rozpočet je zároveň podľa neho prosociálny, pretože okrem iného počíta s príspevkom na prvé narodené dieťa vo výške 25-tisíc korún, zníženie DPH na knihy a podobne.
Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš prirovnal rozpočet k pozmenenej verzii rozprávky o troch grošoch. Vláda mala nastaviť rozpočet tak, aby jeden groš vracala, z druhého žila a tretí odkladala na budúcnosť, povedal Janiš a dodal, že vláda sa ale rozhodla jeden vracať a dva míňať. Janiš zároveň kritizoval, že na rozpočte a jeho prioritách sa dohodli koaliční lídri a medzi prioritami nie je výstavba diaľnic. Janiš sa domnieva, že v súčasnej situácii mohla vláda ešte viac šetriť.