Bratislava. Intelektovo nadané deti majú rovnako ako zdravotne postihnuté deti nárok na špeciálny prístup vo výchove a vzdelávaní a školy na ich vyučovanie získavajú väčšie normatívy.
O tom, či je dieťa nadpriemerne šikovné, rozhodne zväčša psychológ v pedagogicko-psychologickej poradni. Náš školský systém dáva takýmto deťom možnosti na rozvoj už od predškolských zariadení. Neskôr sa môžu vzdelávať v špeciálnych školách pre intelektovo nadaných žiakov alebo v špeciálnych triedach základných a stredných škôl formou školskej integrácie, alebo môžu požiadať o individuálnu integráciu v bežnej triede.
V Bratislave sú dve takéto špeciálne školy a približne v 30 ďalších mestách sú základné školy a aspoň jedno gymnázium so špeciálnymi triedami pre intelektovo nadaných žiakov. Vzdelávanie formou individuálnej integrácie využívajú najmä v menších mestách a obciach.
"Jedna možnosť je, že v predmete, v ktorom dieťa vyniká, postupuje zrýchlene, alebo naň dochádza do vyššieho ročníka. Bežnejší je však spôsob, že učiteľ takému dieťaťu osnovy rozširuje a pri vzdelávaní ide viac do hĺbky - dieťa sa teda učí predpísanú základnú látku a v individuálnom pláne ťaží najmä z encyklopédií a alternatívnych učebníc," uviedol pre TASR psychológ Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Vladimír Dočkal.
Nový zákon o výchove a vzdelávaní, ktorý má parlament schváliť do konca tohto roka, bude obsahovať aj koncepciu rozvoja nadaných detí a mládeže.