Bratislava 14. októbra (TASR) - Ekovýchova upozorňuje deti, že sa samy podieľajú na tom, v akom stave sa nachádza krajina, v ktorej žijú. Aj z tohto dôvodu sa Inštitút aplikovanej ekológie Daphne zúčastnil na príprave materiálov v slovenčine pre rakúske ekocentrum v Národnom parku Lobau neďaleko Viedne. A aj slovenské deti tak majú možnosť zoznámiť sa pomocou interaktívnych metód s prírodou a životom v nej.
"Upozorňujeme deti, že sa podieľajú na tom, aký je svet okolo nás," uviedla pre TASR Viera Chrenková z Daphne. "Kým si vzťah k prírode nevybudujeme, necítime potrebu ju chrániť," vysvetlila. "Učíme ich vnímať prírodu ako niečo pekné a zároveň je to akási alternatíva k umelému svetu."
Na Slovensku sa ekovýchova zatiaľ realizuje prostredníctvom prednášok na školách, tých sa v minulom roku zúčastnilo okolo 4500 detí a učiteľov. Prednášky sú zamerané napríklad na rozprávanie o vode alebo lese. Do ekovýchovy Daphne patrí aj tvorivá dielňa, v ktorej sa deti učia vyrábať recyklovaný papier.
Ako povedala hovorkyňa inštitútu Martina Badidová, Daphne považuje výchovu a vzdelávanie za mimoriadne dôležitú a neoddeliteľnú súčasť procesu ochrany prírody. "Z hľadiska dlhodobej perspektívy je práve správne zameraná výchova najefektívnejšou na ceste k rešpektovaniu hodnoty prírody," zhrnula.