Košice 15. apríla (TASR) - Jedným z najväčším potenciálnych zdrojov znečistenia slovenskej časti povodia Tisy sú Kovohuty Krompachy. Kvalitu vodných tokov a prítokov ohrozuje najmä priľahlá halda odpadu vzniknutého tamojšou metalurgickou výrobou. Vyplýva to z výsledkov projektu zameraného na zisťovanie koncentrácie ťažkých kovov v potenciálnych zdrojoch znečistenia povodia Tisy na Slovensku.
Za ďalšie potenciálne zdroje znečistenia možno podľa výsledkov projektu považovať opustené banské diela v Slovinkách a Smolníckej hute, kde sú banské vody pôsobením zrážok nasýtené ťažkými kovmi a kontaminujú povrchové toky. Najväčší obsah ťažkých kovov zaznamenali v odkalisku VSŽ (U.S.Steel), kde zo vzoriek povrchovej vody prekračovali normu štyri vzorky pre vysoký obsah zinku a dve pre vysoký obsah arzénu.
Projekt mapovania potenciálnych zdrojov znečistenia v slovenskej časti povodia Tisy finančne podporovalo Ministerstvo životného prostredia MR. Podieľali sa na ňom Občianske združenie Sosna z Košíc a mimovládna organizácia Holocén z Miškolca v spolupráci s Povodím Bodrogu a Hornádu (PBaH). Odbery sa uskutočnili koncom roku 2000 a chemické rozbory sa robili v laboratóriu PBaH.
Ako pre TASR spresnil Samuel Pačenovský zo OZ Sosna, v rámci projektu skúmali sedem lokalít na východe Slovenska, vrátane mestskej kanalizácie v Košiciach - odpadového kanálu ČOV v Kokšov - Bakši a povrchových a odpadových vôd VSŽ (U.S. Steel). Ďalej skúmali opustené i funkčné banské a hutnícke prevádzky na hornom Spiši, a to Kovohuty Krompachy a priľahlú haldu, baňu Slovinky a bane v Rudňanoch, v Smolníckej hute a pri Nižnej Slanej, pričom sa zamerali na koncentrácie ortuti, zinku, chrómu, arzénu, kadmia a olova. Projekt by sa mal uzavrieť v týchto dňoch.
Tisu vlani postihla séria ekologických katastrof, počas ktorých ju znečistili odkalové vody kontaminované ťažkými kovmi, prípadne kyanidom. Príčinou havárií bolo pretrhnutie hrádzí v Rumunsku, zväčša v blízkosti baní. Európska komisia potom vypracovala zoznam rizikových banských zariadení v povodí Tisy, pričom medzi rizikové prevádzky zaradila aj baňu v Nižnej Slanej.