Bratislava 15. októbra (TASR) - Prijatie reformnej zmluvy je v súčasnosti chápané ako možný kompromis, ktorý by bol akceptovateľný a zároveň je tým najmenším minimom potrebným pre ďalšie rozširovanie Európskej únie (EÚ) tak, aby mohla funkčne pôsobiť a byť efektívna vo svojom rozhodovaní. Myslí si to predseda zahraničného výboru Národnej rady SR Boris Zala, ktorý bol jedným z rečníkov na dnešnej medzinárodnej konferencii Vízia Európy vo svete zajtrajška.
Okrem iného poukázal na správnosť toho, že reformná zmluva rozširovanie EÚ nijakým spôsobom neurčuje a ani ho neobmedzuje. "Necháva tento priestor otvorený ako výsledok bezprostrednej politiky EÚ, ktorý nie je viazaný žiadnymi určenými zmluvnými vzťahmi." Dodal, že táto otázka je otvorená tiež v prípade určovania hraníc EÚ.
Za ďalšiu veľmi dôležitú oblasť Únie okrem hodnotovej a geopolitickej považuje Zala aj hospodársku problematiku, a s tým súvisiace rozširovanie únie o štáty, ktoré sú v tejto oblasti na rôznej úrovni. "Táto otázka zostala nerozhodnutá a ja pokladám za správne, že sa zmluva zaoberá len mechanizmami dotýkajúcimi sa vnútorného fungovania členských štátov." Pripomenul, že činiteľom, ktorý formuje EÚ, nie sú len požiadavky zvnútra, ale zároveň aj to, čo od EÚ očakáva svet. "To vytvára v období globalizácie mimoriadny tlak na to, ako by EÚ mala vyzerať," zdôraznil Zala.
Predseda zahraničného parlamentného výboru sa domnieva, že rozhodujúce pre EÚ bude tiež jej vzťah k východným krajinám, predovšetkým k Rusku.
Zala nevidí žiadnu špecifickú hodnotu, ktorá by mohla byť potlačená upevnením pozície EÚ a vylepšením fungovania jej vnútorných mechanizmov. Naopak, vníma široký priestor pre rozvoj a uplatnenie kultúrnej i jazykovej stránky Slovenska. "Je to skôr šanca pre Slovensko vymaniť sa z izolácie v kultúrnom priestore. Netreba mať z toho obavy, že by nás EÚ o niečo obrala," uzavrel Zala.