Bratislava 15. apríla (TASR) - Vláda SR schválila návrh Charty práv pacienta, ktorá je výberom najdôležitejších práv pacienta a hovorí o tom, že zdravie je jednou z najdôležitejších životných hodnôt. Cieľom charty je uľahčiť občanovi orientáciu v jeho základných právach v oblasti zdravotníctva. Návrh dokumentu, ktorý má etický charakter, vypracovala Asociácia Nádej pre pacienta.
Charta sa skladá z preambuly a 10 článkov, ktoré špecifikujú ľudské práva a slobody pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a všeobecné práva pacientov. Definuje právo na informácie, súhlas pacienta, súhlas v prípade pacientov, ktorí nie sú spôsobilí o sebe rozhodovať, dôvernosť, liečbu a starostlivosť, starostlivosť o nevyliečiteľne chorých a umierajúcich, podávanie sťažností a náhradu škody.
Jeden z článkov dokumentu hovorí o tom, že všetky informácie o zdravotnom stave pacienta, diagnózach, liečbe a prognóze a aj všetky informácie osobného charakteru sú dôverné počas života pacienta aj po jeho smrti. Na druhej strane údaje zo zdravotnej dokumentácie možno poskytnúť na základe písomného odôvodneného vyžiadania prokurátorovi, vyšetrovateľovi, policajnému orgánu alebo súdu formou výpisov.
Pacient má právo vedieť aj základné údaje - meno a priezvisko - o pracovníkoch v zdravotníctve, ktorí sa o neho starajú a liečia ho. Po dohode so zdravotníckym zariadením má žena právo, aby s ňou pri pôrode bola dospelá osoba, ktorú si vyberie. Po prepustení zo zdravotníckeho zariadenia disponuje pacient právom vyžiadať si písomnú správu o diagnóze, priebehu ochorenia a liečbe. Pacient alebo jeho právny zástupca má právo nahliadať do svojej zdravotnej dokumentácie a robiť si z nej na mieste výpisky.
Dokument konštatuje i to, že odobrať orgány z tiel mŕtvych na účely transplantácie alebo vedeckovýskumné účely možno iba vtedy, ak osoba počas svojho života neurobila písomné alebo inak preukázateľné vyhlásenie, že s týmto zásahom do svojej telesnej integrity nesúhlasí.