Bratislava/Smolenice 15. októbra (TASR) - Oboznámiť odbornú i laickú verejnosť s vplyvom globalizácie na vzdelávanie, vedu a médiá je cieľom medzinárodnej konferencie, ktorá sa dnes začala v Smoleniciach.
"Konferencia chce poukázať nielen na technickú či vedeckú stránku globalizácie, ale aj na hlbšie veci, ktoré sa v nej skrývajú," podotkla predsedníčka organizačného výboru konferencie Alena Erdziaková zo Slovenskej akadémie vied. V centre odborného záujmu prednášateľov je podľa nej človek ako osoba a všetky javy, ktoré súvisia s globalizáciou a ktoré sa ho priamo dotýkajú.
Účastníci konferencie si do stredy 17. októbra vypočujú vyše 20 prednášateľov zo šiestich krajín, ktorí sa v prednáškach venujú faktorom z rôznych oblastí života, ovplyvňovaných globalizáciou.
Profesor Tadeusz Zasepa z Poľska, jeden z odborných garantov konferencie, pripomenul, že tematické zameranie stretnutia je reakciou na to, čo sa aktuálne deje vo svete. "Globalizácia je prirodzeným procesom, nedá sa zastaviť. V globalizácii hrajú médiá, vzdelávanie a veda výnimočnú úlohu, preto je potrebné o tom hovoriť. Je dôležité, aby sme vedeli globalizáciu ovplyvňovať a usmerniť, aby bola človeku na osoh a nebola proti nemu," dodal Zasepa.
Konferenciu usporiadala redakcia časopisu Forum scientiae et sapientiae, v rámci projektu s podporou Európskeho sociálneho fondu. Spoločenskú záštitu nad konferenciou prevzal eurokomisár Ján Figeľ, zodpovedný v Európskej komisii za vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež.
ch ed