Bratislava 15. októbra (TASR) - Myšlienka zavedenia Európskych modrých kariet je podľa eurokomisára pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a rovnaké príležitosti Vladimíra Špidlu správna, hoci ešte bude prechádzať zložitými diskusiami.
"Dokážem si predstaviť v tomto ohľade rôzne zmeny, ale hrôza z niektorých kultúr je do istej miery výzva k predsudkom," reagoval Špidla na dnešnej tlačovej besede v rámci medzinárodnej konferencie Vízia Európy vo svete zajtrajška na vyjadrenie exministra vnútra Vladimíra Palka. Ten vyhlásil, že riešenie demografickej krízy v Európe nie je možné migráciou ľudí z tretích krajín a že väčšinu z nich budú tvoriť moslimovia, ktorí majú problém s integráciu v Európe.
Špidla v tomto smere súhlasí s eurokomisárom pre spravodlivosť a vnútro Francom Frattinim, ktorý tento návrh predostrel 13. septembra na konferencii v Lisabone. "Predstava, že by k nám prichádzali ľudia predovšetkým z islamských krajín, nezodpovedá realite. Imigračné prúdy v Európe nie sú v prevažnej miere islamské. V žiadnom prípade nie je pravda, že človek ktorý prichádza z takejto krajiny, je nežiaduci a nebezpečný," zdôraznil Špidla.
Zároveň poukázal na to, že v Českej kotline a na Slovensku neboli do 5. storočia Slovania a že celá Európa je založená na migrácii. Skonštatoval, že svet, a teda aj moslimské štáty, prechádzajú demografickým starnutím. "Je správne vytvárať prorodinné opatrenia, ale z dlhodobého hľadiska je zrejmé, že migrácia tu bude prítomná." Špidla pripomenul, že otázka nestojí na tom, či sa dá väčší priestor na voľný pohyb a pôsobenie osôb mimo EÚ alebo nie, ale akým spôsobom bude vytvorená s tým súvisiaca politika. "Viete si predstaviť, kde by bolo Nemecko bez Turkov, bez ich pracovnej sily a ľudského kapitálu, ktorý priniesli tureckí migranti. Migrácia, keď je zvládnutá, prináša prospech, ale nie je to jednoduchý proces," vysvetlil eurokomisár.
Nežiaduce vplyvy v tomto ohľade nevidí ani premiér Robert Fico. "Migrácia má aj negatívne stránky, ale z hľadiska Európy sa zdá, že má predovšetkým pozitívny rozmer. Ja nemám problém s návrhom, ktorý prichádza z dielne Európskej komisie a vôbec sa neobávam takých negatívnych dopadov, akými straší pán Palko," skonštatoval predseda slovenskej vlády.
Držiteľ Európskej modrej karty by podľa Frattiniho návrhu mohol dva roky legálne pracovať v jednom členskom štáte. Povolenie by sa dalo neskôr predĺžiť a rozšíriť aj o iný členský štát.