Muráň/Revúca 16. októbra (TASR) - Približne 20 mladých, štvorročných ťažných koní predal v tomto roku Odštepný závod (OZ) Lesov SR Revúca zo svojho chovu na Muránskej planine. Cena jedného sa pohybuje okolo 65.000 korún.
Osobitne vyšľachteného koňa norika muránskeho chcú mať najmä slovenskí živnostníci, ktorí ťažia drevo vysoko v horách, povedal TASR riaditeľ OZ Jozef Bystriansky. Veľa nevyťaženej suroviny, najmä po kalamitách, sa totiž nachádza v neprístupnom teréne, kde sa technika nedostane. Jediným spôsobom, ako ho vyťažiť, je použiť na zváženie kone. Tieto koníky sú to najlepšie, čo na Slovensku v kategórii ťažných koní je. Sú niečo ako mercedesy medzi autami, pripomenul riaditeľ.
Podiel týchto koní na ťažbe dreva na Slovensku sa zvýšil najmä po kalamite v Tatrách. Stále je totiž mnoho miest, kde sa technika nedostane. V samotnom revúckom závode tvoril vlani podiel práce koní až 30 percent objemu všetkých ťažobných prác.
Okrem závodov štátnych lesov si jeho vytrvalosť a húževnatosť pochvaľujú aj súkromné poľnohospodárske farmy a lesné spoločenstvá. Norik totiž vydrží pracovať 15 i viac rokov.
Ešte pred pár rokmi to ale s chovom na Muráni vyzeralo ináč. V začiatku procesu transformácie štátnych lesov sa rozhodovalo, či sa kone v jedinom chovnom závode na Slovensku budú vôbec držať. Vďaka pochopeniu vedenia lesov sa však pokračuje ďalej. Dnes chovajú na planine neďaleko Muránskeho hradu asi 200 koní.
Tento rok sme po prvý raz v histórii dostali z ministerstva dotáciu 3,5 milióna korún na zachovanie genofondu uznaného chráneného chovu, uviedol Bystriansky. Plemenné kone sa dvakrát do roka zúčastňujú tzv. bonitácií, na ktorých sa posudzuje ich stav, dôležitý pre zachovanie kvality stáda.
Chov koní v Muráni štartoval v roku 1950. Hlavným cieľom bolo zásobovať lesníkov, ale využíval sa aj pre armádu. Najväčšiu slávu zažil začiatkom 90. rokov, keď sa kone s úspechom predávali aj do zahraničia, najmä do Nemecka. Niektoré z plemenných koní získali aj vysoké ocenenia na výstavách. V roku 1997 bol chov vyhlásený za chránený. Útlm prišiel koncom 90. rokov, keď počet chovných kobýl klesol na polovicu.
Nové možnosti sa chovateľom ponúkli so vstupom do EÚ. Kone chcú využívať aj na agroturistiku. Pláne na Muráni sú totiž z roka na rok vyhľadávanejším cieľom turistov a milovníkov prírody.
Podľa údajov slovenského Zväzu chovateľov koní sa v období pred prvou svetovou vojnou chovalo na Slovensku okolo 200.000 koní. V roku 1989 ich bolo zhruba 13.600 a na prelome tisícročí už len 9360.