Bratislava 16. októbra (TASR) - Slovenská lekárska komora (SLK) vyjadrila znepokojenie nad rozhodnutím vlády SR zvýšiť odvody za poistencov štátu v roku 2008 len na 4,5 percenta. Podľa SLK by malo byť navýšenie vo výške piatich percent. Na tlačovej konferencii v Bratislave to dnes to uviedol prezident SLK Milan Dragula.
Snem SLK považuje navrhnuté zvýšenie za nedostatočné s ohľadom na vážnu situáciu v zdravotníctve, pokračujúci odchod slovenských lekárov do zahraničia a pretrvávajúcu nemožnosť hradiť z prostriedkov zdravotného poistenia náklady zdravotnej starostlivosti v plnom rozsahu.
Zároveň vyjadrila SLK nesúhlas so skutočnosťou, že zdravotnícki pracovníci sú nútení porušovať platné zákony, a žiada vládu SR, aby zabezpečila pre zdravotníctvo také finančné zdroje, ktoré zastavia odchod lekárov za prácou do zahraničia a tých, ktorí odišli v minulosti, budú motivovať na návrat do zdravotníckych zariadení v SR.
Nedostatok lekárov je podľa slov Kataríny Šimovičovej, praktickej lekárky z Bratislavy, cítiť aj v ambulantnej sfére, pretože lekári špecializovanej ambulantnej starostlivosti nedostávajú zaplatené všetky výkony a dopyt zo strany pacientov je vyšší ako ochota platiť zo strany zdravotných poisťovní.
Podľa SLK bol Zákonník práce prijatý právne relevantne s dôvodovou správou a posúdením vplyvu na všetky zložky spoločnosti vrátane zdravotníctva. Z toho dôvodu SLK vyzýva všetkých zdravotníckych pracovníkov, aby odmietli akékoľvek porušovanie platných zákonov SR.
Podľa Ernesta Sivíka, člena rady SLK, výzva komory na dodržiavanie nového Zákonníka práce vedie k tomu, aby sa skutočne ukázal nedostatok doktorov a nedostatok pracovnej sily na zdravotníckom trhu.
"Novela Zákonníka práce robí problémy v organizácii slovenského zdravotníctva a v prípade, že bude prerokovávaná smernica o pracovnej dobe, mala by obsahovať výnimky v otázke zachovania 48-hodinového pracovného týždňa, maximálne do roku 2010," uviedol Milan Dragula a zdôraznil, že Slovensko sa musí na situáciu prichystať.