"Teraz sa ukáže, či máme vládu naozaj demokratickú, ktorá dokáže načúvať ľuďom, alebo vládu, ktorú ľudia nezaujímajú," povedal dnes novinárom expremiér a predseda najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
Vláda Roberta Fica chystá zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré majú oslabiť takzvaný druhý penzijný pilier. V ňom si viac ako 1,5 milióna Slovákov odkladá časť povinných dôchodkových odvodov na súkromných účtoch v niektorej z dôchodkových správcovských spoločností.
Poslanec SDKÚ-DS Stanislav Janiš sa dnes v parlamente snažil presadiť, aby sa definitívne rozhodovanie o novele zákona o sociálnom poistení presunulo vzhľadom na petíciu na novembrovú schôdzu. "Logika veci hovorí, že najprv sa prerokuje petícia a potom zákon," povedal Janiš ČTK. Jeho návrh však koaličná väčšina v parlamente nepodporila.
"Ak hovoríme o petícii o druhom pilieri, tá je ešte v hypotetickej rovine," reagoval po dnešnom rokovaní koaličnej rady šéf parlamentu Pavol Paška (Smer-SD).
Opozičná trojka sa chce na ďalších krokoch dohodnúť počas týždňa s petičným výborom. "Podpisy ďalej zbierame, chceme mať aj istú rezervu," povedal Dzurinda. Petičnú akciu spustila opozícia začiatkom októbra po tom, ako sa jej tento rok dvakrát nepodarilo presadiť v parlamente ústavný zákon na ochranu dôchodkovej reformy.
Koaličné strany sa podľa Pašku a šéfa ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara dohodli, že zákon by mal byť na prebiehajúcej schôdzi schválený. Minulý mesiac sa totiž návrh na úpravy dôchodkového systému stal predmetom sporu vo vnútri koalície. "Zhodli sme sa na tom, že zákon po zmenách, ktoré navrhne pani ministerka práce Viera Tomanová, bude prerokovaný v druhom čítaní," vyhlásil dnes Paška.
Mečiar novinárom povedal, že parlament by mal na prebiehajúcej schôdzi schváliť dočasné otvorenie druhého dôchodkového piliera - teda umožniť ľuďom vystúpiť zo sporivého piliera a odvádzať dôchodkové odvody len do štátnej Sociálnej poisťovne. Ďalšie zmeny by sa mali podľa neho i Pašku schvaľovať na budúci rok.
Opozícia podľa Dzurindu tiež zvažovala, že sa pokúsi v prospech súčasného dôchodkového systému zozbierať dostatok podpisov na vyhlásenie referenda. Keďže však podľa ústavy nemôže byť ľudové hlasovanie o daniach, odvodoch a ľudských právach, nechceli vzhľadom na úzky súvis dôchodkov s odvodmi riskovať možnú neústavnosť takejto iniciatívy. Na vyhlásenie referenda je potrebných 350.000 podpisov občanov.
Podobnú petíciu ako opozícia zorganizovali nedávno súkromné zdravotné poisťovne. Ich hárky za zachovanie viacerých zdravotných poisťovní podpísalo zhruba 160.000 ľudí. Petíciu by mal prerokovať parlament na októbrovej schôdzi, ktorá sa začala dnes.