Bratislava. Na pezinský Špeciálny súd (ŠS) bola dnes podaná žaloba v kauze ďalšieho nebankového subjektu, bratislavskej spoločnosti SUN, v ktorej obvineného bývalého konateľa a spoločníka Jozefa Š. stíhajú na slobode. Ide už o tretí prípad skrachovanej "nebankovky", ktorý bude riešiť ŠS.
Podľa prvého bodu obžaloby Jozef Š. ako spoločník a konateľ spoločnosti SUN, s.r.o. so sídlom v Bratislave údajne organizoval práce vo firme v rozpore s jej predmetom podnikania. Činnosť spoločnosti v rokoch 1996-2000 mal zamerať takmer výlučne na vyberanie vkladov od občanov na zmluvy o pôžičke, pričom mal ponúkať 40-percentný úrok. Vybral sumu prevyšujúcu 600 miliónov Sk a spôsobená škoda občanom predstavovala takmer 444 miliónov Sk.
Zároveň ako generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SUN, podľa druhého bodu obžaloby, mal údajne zatajiť prijatie pôžičiek a iných získaných finančných prostriedkov a mal vydať príkaz na odstránenie účtovných dokladov. Mal sťažiť prehľad o stave hospodárenia v spoločnosti SUN, a.s.
Vyšetrovací spis v tomto prípade má približne 11.000 strán, čo je 44 zväzkov a k tomu 93 príloh účtovníctva. Prokurátor navrhuje vypočuť viac ako 50 svedkov. Prípadom sa bude zaoberať senát banskobystrického ŠS. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa pezinského ŠS Katarína Kudjáková.
Po kauze skrachovaných firiem Horizont Slovakia, BMG Invest a AGW ide už o tretí prípad nebankových subjektov, ktorý sa dostal pred ŠS, pričom uzavretá je doteraz zatiaľ len kauza Horizontu a BMG. Šéf najznámejších nebankoviek Horizontu Slovakia a BMG Invest, v ktorých prišlo o 14,45 miliardy korún asi 170.000 klientov, Vladimír Fruni si za podvod už odpykáva vo väzení 11,5-ročný trest.
ŠS by mal pojednávať však aj kauzy ďalších nebankových spoločností, ktoré ponúkali vysoké výnosy, ako banskobystrického Drukosu či Sporoinvestu. Kauza bývalého šéfa ďalšej skrachovanej nebankovej spoločnosti AGW Matúša G., ktorý požiadal pred necelými dvoma týždňami pezinský ŠS o uzavretie dohody o vine a treste, by mala byť ukončená do konca tohto roka.
"Nedá sa odhadnúť ako dlho bude trvať preskúmanie navrhnutej dohody o vine a treste. Môže to trvať týždne, mesiace, ale malo by to byť uzavreté do konca tohto roku," pre TASR vtedy povedal špeciálny prokurátor Alexander Bíró. Ako ďalej zdôraznil, najskôr mu však musí súd doručiť uznesenie, následne musí predvolať obvineného, prizvať splnomocnených poškodených a začať skúmať podmienky spomínaného návrhu a zosúladiť termíny predvolaných.
Prokurátor dodal, že je snaha vyriešiť kauzu do konca roka, v prípade, že bude návrh akceptovateľný. "V prípade, že predstava obžalovaného nebude akceptovateľná, opätovne podávam žalobu a začíname od nuly," vyhlásil ďalej prokurátor Bíró. Trestný poriadok neurčuje lehotu, dokedy sa musí špeciálny prokurátor s Matúšom G. dohodnúť. Na záver musí dohodu odobriť ŠS.
Konateľ AGW Matúš G. na pojednávaní pred necelými dvoma týždňami pred senátom ŠS vyhlásil, že chce s prokurátorom uzavrieť dohodu o vine a treste. Pôvodne mu hrozil v riadnom procese pred ŠS až 12-ročný trest odňatia slobody a teraz si spomínanou dohodou môže zabezpečiť nižší trest v spodnej hranici, čo je minimálny trest odňatia slobody na päť rokov. Pri dohadovaní sa bude musieť priznať k podvodu. Matúš G. podľa prokuratúry pripravil 26.000 ľudí o takmer 2,5 miliardy korún.