Bratislava. Návrat podpredsedu parlamentu Viliama Vetešku (ĽS-HZDS) privítali poslanci Národnej rady (NR SR) potleskom. Predseda NR SR Pavol Paška pri príležitosti otvorenia 14. schôdze zablahoželal aj poslancovi KDH Danielovi Lipšicovi, ktorý vstúpil do stavu manželského.
VIDEO: Veteška opäť v parlamente
Očakávam jeho podiel na demografickom vývoji, poznamenal Paška na margo manželstva kresťanskodemokratického poslanca.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš požiadal o zaradenie prerokovania petície za pluralitné zdravotníctvo na program schôdze. Zároveň požiadal o preradenie rokovania o novele zákona o sociálnom poistení až na nadchádzajúcu schôdzu parlamentu, NR SR však jeho návrh neakceptovala. Parlament zároveň zamietol návrh zaradiť rokovanie o petícii ešte pred novelu zákona o zdravotnom poistení.
Najočakávanejším bodom programu bude novela zákona o sociálnom poistení z dielne ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej, ktorá na minulej schôdzi prešla do druhého čítania po viacnásobných obštrukciách a mimoriadnom stretnutí koaličných lídrov.
Okrem opozície má k novele výhrady aj ĽS-HZDS, ktorá podmieňuje svoju podporu pri definitívnom schvaľovaní právnej normy viacerými zmenami.
Program 14. schôdze je pomerne rozsiahly, má 77 bodov, poslanci prerokujú aj správu o stave rokovaní o texte reformnej európskej zmluvy a vládny návrh k Obchodnému zákonníku prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní. V prvom čítaní čaká zákonodarcov 37 legislatívnych návrhov, definitívne budú rozhodovať o 23 právnych normách, ďalšie body predstavujú správy a informácie.
Okrem návrhu zákona o sociálnom poistení sa medzi výrazne diskutované určite zaradia aj návrhy z dielne ministerstva zdravotníctva, vládny návrh zákona o jednorazových opatreniach pri výstavbe diaľnic v prvom čítaní či návrh zákona o zásluhách Andreja Hlinku z dielne Slovenskej národnej strany, ktorý už je v čítaní druhom. Opoziční poslanci predkladajú na rokovanie aj novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorá by odpoveď predsedu vlády na hodine otázok limitovala troma minútami na jednu otázku plus dve minúty na prípadnú doplňujúcu otázku.
Poslanci prerokujú aj dva návrhy zákonov, ktoré sa týkajú koncesionárskych poplatkov, vládny text z dielne ministerstva kultúry navrhuje viazať výber týchto poplatkov na odberateľov elektrickej energie, opozičný návrh ich chce nahradiť financovaním verejnoprávnych médií zo štátneho rozpočtu.
Diskusia sa dá očakávať aj k uzneseniu, ktoré má parlament prijať pri príležitosti stého výročia tragédie v Černovej, na rokovanie sú už zaradené tri návrhy textu.