BRATISLAVA - Občianski aktivisti dnes zorganizovali tichý protest pred Národnou radou SR proti zákonu o zásluhách Andreja Hlinku, o ktorom by poslanci mali rozhodnúť na prebiehajúcej schôdzi parlamentu. „Nie je nám jedno, keď sa do podoby zákona vysoko vyzdvihuje osobnosť, ktorá bola vysoko kontroverzná,“ povedal vysokoškolský učiteľ Eduard Chmelár.
Je jedným zo signatárov výzvy, ktorou sa obrátili na členov zákonodarného zboru, aby návrh zákona z rokovania stiahli. Dnešný protest je podľa Daniela Mila pokračovaním tejto iniciatívy. Zákon o Hlinkovi je kontraproduktívny, môže zvýšiť napätie a nie zjednocovať spoločnosť, čo by malo byť hlavným zámerom takéhoto zákona.
VIDEO: Protestujúci pred Národnou radou SR proti zákonu o zásluhách Andreja Hlinku
Protestujúci roztiahli aj papierový transparent s textom „Hitler, Hlinka jedna linka“. Podľa Chmelára je tento nápis historickým citátom. „Andrej Hlinka niekoľkokrát vyjadril verejne sympatie k Hitlerovi,“ poznamenal s tým, že toto heslo, ktoré vymyslel Vlado Clementis, vzniklo ako posmešná reakcia na Hlinkove vyjadrenia. Na toto heslo Hlinka zareagoval podľa Chmelára na zhromaždení v Piešťanoch v septembri roku 1936 vetou: Áno, proti boľševikom, židom a ateistom pôjdem aj s Hitlerom.
Aktivisti tiež zastavovali okoloidúcich poslancov a pýtali sa ich na názor na predložený návrh zákona. Poslanec za SDKÚ-DS Martin Fedor nie je prívržencom takéhoto typu zákonov. To, ako bude hlasovať, však nechcel prezradiť. Poznamenal len, že „kolega má pripravený návrh, ku ktorému sa zrejme priklonim“. Smer-SD dal svojim poslancom pri hlasovaní voľnú ruku, povedal poslanec Juraj Horváth. Rovnako však ani on nepovedal konkrétne, či normu podporí alebo nie. „Ukázalo sa, že poslanci buď nemali názor, buď o tom nič nevedia, alebo sa hrajú na nejakých insitných historikov,“ komentoval tieto stretnutia Chmelár.
Lex Štefánik považuje Chmelár za rovnaký nezmysel ako zákon o Hlinkovi
Zákon o zásluhách Milana Rastislava Štefánika z roku 1990 je podľa publicistu a vysokoškolského pedagóga Eduarda Chmelára "rovnaký nezmysel" ako pripravovaný zákon o zásluhách Andreja Hlinku o slovenský národ a republiku.
"Táto osobnosť silne rozdeľuje spoločnosť a bez ohľadu na to, aké sú historické zásluhy a viny Andreja Hlinku, sa domnievame, že žiadna osobnosť si nezaslúži, aby ju povyšovali do podoby zákona," vysvetlil Chmelár zmysel demonštrácie.
Poslankyňa Magda Vášáryová (SDKÚ-DS) sa s demonštrantami zhodla na tom, že Hlinkova osobnosť národ rozdeľuje. "Budem hlasovať proti," vyhlásila.
"Takýmto spôsobom sa dostaneme k všeobecne prijateľnému spôsobu, ako vytvárať panteón veľkých postáv slovenského národa," zastal sa zákona Tibor Mikuš (ĽS-HZDS). "Toto heslo hovorí o tých, ktorí ho sem priniesli," reagoval na otázku, či je prirovnanie k Hitlerovi korektné.
Demonštrantov preverila polícia, ktorá si zaznamenala údaje z ich občianskych preukazov, podľa príslušníka Policajného zboru to bolo v rámci štandardnej práce v čase rokovania Národnej rady SR.
Pred parlamentom aj lobisti v kočiarikoch
Podporiť návrh novely zákona o príspevku pri narodení nielen prvého, ale každého dieťaťa, ktorý pripravili poslanci za KDH, prišlo pred parlament niekoľko rodičov so svojimi deťmi. „Prvé dieťa sa rozhodne mať každý pár, druhé dieťa už má málokto a kto sa rozhodne mať v dnešnej dobe tretie, považuje sa pomaly za padnutého na hlavu,“ povedala pre agentúru SITA mamička dvoch chlapcov Monika Durecová. Myslí si, že vládou navrhovaná podpora 25-tisíc korún len pri narodení prvého dieťaťa nie správne riešenie. „Mali by dávať aj pri narodení ďalších detí, aby sa páry rozhodli mať viac detí, ako len jedno,“ dodala.
„Už tu boli baníci, dôchodcovia, ale rodiny s deťmi tu ešte neboli,“ povedal predkladateľ návrhu Július Brocka. Poznamenal, že vláda sa chystá robiť rozdiely medzi rodinami, ktoré chcú mať jedno dieťa a tými, ktoré sa ich rozhodnú mať viac. Verí, že poslanci dajú aj na „malých lobistov“, ktorí prišli so svojimi rodičmi pred parlament, a nakoniec sa podarí schváliť taký zákon, ktorý pomôže každej rodine, aj viacdetnej.
Poslanci za KDH Július Brocka a Monika Gibalová predložili na rokovanie Národnej rady SR návrh zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, podľa ktorého by štát poskytol príspevok pri narodení každého dieťaťa vo výške 10 000 Sk.

Beata
Balogová
