BRATISLAVA 17. októbra (SITA) - Vláda dnes súhlasila s návrhom legislatívneho zámeru nového školského zákona. Minister školstva Ján Mikolaj, ktorý pripravuje nový zákon, považuje súčasný školský zákon z roku 1984 za zastaraný a neprehľadný. Šéf rezortu Mikolaj sľubuje, že nový zákon odštartuje školskú reformu, ktorá by si každoročne mala vyžiadať približne 1,5 miliardy korún zo štátnej kasy. Zo škôl by mali vymiznúť encyklopedické informácie a memorovanie. Školy by sa mali viac zameriavať na rozvíjanie kritického prístupu, tvorivosti a kreativity žiakov. Po novom by mali vytvoriť rámcové a školské výchovno-vzdelávacie programy. V rámcových programoch štát určí tzv. štátne minimum, čiže to, čo musia školy učiť povinne. O ostatnom budú rozhodovať samotné školy v školských programoch. Vypracovanie rámcových programov by malo každý rok stáť 25 miliónov korún. Mikolaj chce presadiť aj zníženie počtu žiakov v triedach, čo by malo ročne vyjsť na 800 miliónov.
Reforme by sa nemala vyhnúť výučba cudzích jazykov. Žiaci sa budú musieť učiť prvý cudzí jazyk od tretej triedy základnej školy a druhý jazyk od šiestej triedy. Vláda ešte v septembri schválila koncepciu o cudzích jazykoch. Podľa nej všetky školy budú musieť začať s výučbou od tretieho ročníka do troch rokov a od šiesteho ročníka do ôsmich rokov. Žiaci by mali mať možnosť vybrať si spomedzi šiestich jazykov - angličtiny, francúzštiny, nemčiny, španielčiny, taliančiny a ruštiny.
Mikolaj v septembri pri predstavovaní svojich priorít na tento školský rok povedal, že reforma nebude príliš liberálna. "Liberálne hodnoty tam nehľadajte, to poviem otvorene, to si myslím, že zase v takom svrabe nie sme," uviedol Mikolaj.
mz;sy;mt