Bratislava 17. októbra (TASR) - Slovenskí vojaci budú aj naďalej pôsobiť v Afganistane v rámci operácie ISAF (International Security Assistance Force Medzinárodné sily pre podporu bezpečnosti) pod vedením NATO. Vyplýva to z návrhu na ďalšie pôsobenie príslušníkov Ozbrojených síl SR v operácii ISAF v Afganistane, ktorý dnes schválila vláda.
Návrh počíta s pôsobením 57-člennej multifunkčnej ženijnej jednotky Ozbrojených síl SR na leteckej základni Kandahár. Ďalej s vyslaním najviac piatich vojakov na veliteľstvá ISAF, rovnakého počtu vojakov do Provinčných rekonštrukčných tímov (PRT) a tiež do Operačných výcvikových tímov (OMLT), ôsmich príslušníkov vojenského zdravotníctva do poľnej nemocnice na leteckej základni KAIA v Kábule a do strážnej čaty do 35 príslušníkov na základňu Tarin Kowt v provincii Uruzgan.
Kľúčovú úlohu jednotiek ISAF pre bezpečnosť v Afganistane potvrdila Bezpečnostná rada OSN, ktorá 19. septembra 2007 predĺžila mandát na ich pôsobenie v krajine o ďalší rok.
Multifunkčná ženijná rota Ozbrojených síl SR pôsobí od 19. mája 2007 výlučne na leteckej základni Kandahár v Afganistane. Medzi jej hlavné úlohy patrí rekonštrukcia vzletových a pristávacích dráh, opravy a budovanie ostatných letiskových plôch, odmínovanie na plochách a cestných komunikáciách v operačnom priestore ISAF v súlade s mandátom jednotky. Ten bol schválený uznesením NR SR 14. decembra 2005 a operačným plánom operácie ISAF.
Náklady na vyslanie a pôsobenie multifunkčnej ženijnej jednotky predstavujú 224 miliónov Sk. Náklady do PRT predstavujú 14,7 milióna korún, do OMLT rovnako 14,7 milióna Sk, do veliteľstva operácie ISAF 14,7 milióna Sk, na vyslanie ôsmich príslušníkov do poľnej nemocnice 7,4 milióna korún a na vyslanie strážnej čaty 83,5 milióna Sk. Celkové náklady na pôsobenie slovenských vojakov v operácii ISAF v Afganistane v roku 2008 tak predstavujú 359,2 milióna Sk a budú hradené z rozpočtu Ministerstva obrany SR.
Do Kosova pôjde viac slovenských vojakov a dva dopravné vrtuľníky
Do operácie KFOR v Kosove vyšle vláda SR dva dopravné vrtuľníky a viacej vojakov, ktorým navyše rozšíri mandát. Vyplýva to z návrhu na zmenu mandátu a vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR pôsobiacich v operácii KFOR v Kosove, ktorý dnes schválila vláda.
Návrh počíta s vyslaním maximálne piatich príslušníkov OS SR do veliteľstiev operácie KFOR od druhej polovice roka 2008. Čo sa týka rozšírenia mandátu slovenskej jednotky, pôjde o zabezpečenie ochrany srbskej menšiny a kultúrnych a náboženských pamiatok. Rozšírenie sa ďalej týka zberu informácií a monitorovania situácie, vykonávania spoločných opatrení v spojení s miestnou políciou pri prevencii kriminality, pripravenosti na vyčlenenie síl a prostriedkov na potlačenie nepokojov.
Česká republika odsúva v decembri 2007 svoje vrtuľníky za účelom vykonania generálnych opráv. Z tohto dôvodu sa OS SR naskytla možnosť posilnenia slovenského príspevku v rámci spoločného československého práporu o dva dopravné vrtuľníky Mi-17 a 39 príslušníkov OS SR od 16. decembra 2007 do 16. júna 2008. "Vzhľadom na záväzok SR na budúce použitie vrtuľníkovej jednotky v bojovej skupine Európskej únie pod velením Poľskej republiky od 1. januára do 30. júna 2010 je vhodné splniť záväzok voči NATO nasadením jednotky dopravných vrtuľníkov v operácii KFOR v Kosove," uvádza sa v návrhu.
Jednotka bude pôsobiť v prospech veliteľa KFOR na území celej operácie KFOR. Základňa jednotky dopravných vrtuľníkov bude v tábore Šajkovac. Nálet je plánovaný na 50 letových hodín na vrtuľník na mesiac, pričom za celú dobu pôsobenia šiestich mesiacov nesmie nálet presiahnuť 600 letových hodín pre dva dopravné vrtuľníky.
Podľa skúseností leteckých jednotiek pôsobiacich v operačnom priestore Kosovo sa jednotka bude striedať v trojmesačných rotáciách. Predpokladané celkové náklady na vyslanie dvoch vrtuľníkov Mi-17 a 39 príslušníkov OS SR na dve trojmesačné rotácie sú odhadované na 55,4 milióna Sk. Finančné prostriedky sú vyčlenené z rozpočtu Ministerstva obrany SR.