Vláda SR na svojom dnešnom zasadnutí schválila legislatívny zámer tzv. školského zákona, ktorého paragrafové znenie by malo ísť do parlamentu do konca roka. Podľa ministerstva školstva nový zákon upraví výchovu a vzdelávanie od materských cez základné až po stredné školy, ako aj záujmové vzdelávanie v rámci celoživotného vzdelávania.
V učebných osnovách je totiž podľa odborníkov príliš veľa učiva a žiaci získané vedomosti nedokážu používať v praktickom živote. Znenie samotného zákona zatiaľ ministerstvo školstva nezverejnilo. Vláda taktiež súhlasila s návrhom legislatívneho zámeru zákon o pedagógoch, ktorý má postupne prispieť k lepšiemu postaveniu učiteľov.
Podľa uvedeného zámeru školy budú povinné poskytnúť žiakom prostredníctvom štátnych výchovno-vzdelávacích programov tzv. povinné minimum. Bude to súbor požiadaviek na základný obsah, rozsah a priebeh vzdelávania. Zvyšné, tzv. školské výchovno-vzdelávacie programy si škola vytvorí pomocou svojich expertov sama. Žiak si teda bude môcť vybrať, akým smerom sa jeho vzdelávanie bude uberať.
V triedach má byť menej žiakov
Priestor na vlastnú aktivitu učiteľov by malo ponúknuť vyškrtanie údajne nepotrebných informácií z osnov. Pedagógovia totiž už dlhšie upozorňovali na to, že so žiakmi sú nútení prebrať príliš veľké množstvo učiva a na modernejšie metódy učenia nemajú čas.
Zmeniť sa má aj filozofia vzdelávania z tradičného uniformného charakteru na tvorivo-humanistický prístup. Vymizne tak jednostranný intelektuálny "výcvik", v ktorom si žiaci osvojujú hotové vedomosti a nahradí ho tvorivé a interaktívne vyučovanie, ktoré žiaka naučí tvorivo a kriticky riešiť problémy, analyzovať ich a navrhovať ich riešenia.
V budúcnosti by mali klesnúť aj počty žiakov v triedach. Napríklad na prvom stupni základných škôl bude môcť v učebni naraz študovať 22 detí, zatiaľ čo doposiaľ ich mohlo byť 29. Privysoký počet žiakov podľa odborníkov taktiež znižuje kvalitu vzdelávania, pretože učiteľ má málo možností venovať sa napríklad slabším žiakom.
Prvý cudzí jazyk sa bude vyučovať od tretej triedy
Zmeny sa dotknú aj vyučovania cudzích jazykov - prvý jazyk sa deti začnú učiť od tretej triedy základnej školy a druhý od šiestej triedy. Na výber budú mať spomedzi šiestich jazykov - angličtiny, francúzštiny, nemčiny, španielčiny, taliančiny a ruštiny.
Legislatívny zámer počíta s redukciou učebného obsahu, možné bude aj tzv. domáce vyučovanie osobou s určitými kvalifikačnými predpokladmi. Prostredie, ktoré nový školský zákon prinesie, zaručí podľa rezortu školstva rozvoj osobnosti dieťaťa a žiaka a jeho nadania.
Podľa navrhovaného zákona bude mať päťročné dieťa v poslednom ročníku predškolskej výchovy pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky nárok na bezplatné vzdelanie, zlepší sa aj systém kontroly a hodnotenia kvality výchovy a vzdelávania.
Učitelia by mali byť viac chránení
Vláda SR dnes schválila legislatívny zámer ministerstva školstva, ktorý má komplexne riešiť problematiku profesijného rozvoja a kariérneho rastu pedagogických zamestnancov vrátane výkonu ich činnosti a ochrany pred agresivitou a násilím zo strany žiakov a rodičov. Zákon by mal byť pripravený do konca roka.
Prostredníctvom pripravovaného zákona by sa mali pre učiteľov určiť napríklad presné pravidlá ich postupu a zvyšovania miezd. Aktívny pedagóg by mal zarábať viac.
Školskí odborári však upozornili, že na výraznejšie zlepšenie postavenia učiteľov chýbajú peniaze. V budúcom roku by sa síce mal rozpočet ministerstva školstva zvýšiť o viac ako štyri miliardy korún, Slovensko však zaostáva vo výdavkoch na školstvo za priemerom EÚ, vyhlásili už skôr odborári. Ak krajina nechce ešte viac zaostať za vyspelejšími štátmi, mala by do školstva investovať asi o 20 miliárd korún ročne viac, dodali.
V rozpočte na rok 2009 počíta rezort školstva s nákladmi na realizáciu nového zákona vo výške 272 miliónov korún, v roku 2010 by mali náklady dosiahnuť 261 miliónov. Pre kontinuálne vzdelávanie pedagógov a vybudovanie a správu informačného systému, financovanie kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov a činnosť atestačnej komisie sa v rozpočte územnej samosprávy na rok 2009 ráta so sumou 80 miliónov korún a pre rok 2010 s čiastkou 84 miliónov.
Zámer, ktorého paragrafové znenie sa dostane do Národnej rady SR koncom roka, upravuje predpoklady pre výkon pedagogického povolania a obmedzenia tohto výkonu, legislatívne pokrýva aj zdravotnú starostlivosť, sociálne zabezpečenie a regeneráciu pracovnej sily zamestnancov.
Legislatívny zámer sa zaoberá aj prevenciou pred nárastom agresie a násilia. Definuje kariérny systém a hodnotenie zamestnanca na základe profesijných štandardov, kariérových stupňov a pozícií, kariérovej cesty a atestácií. Určuje tarifné platy, špecializačné a kariérové príplatky. Upravuje povinnosti a práva pedagogického zamestnanca, zamestnávateľa, zriaďovateľa aj ústredných orgánov štátnej správy.
Od januára sa zvýšia platy úradníkov a verejných zamestnancov
Štátom platení zamestnanci a ľudia, ktorí pracujú vo verejnom sektore, si od januára opäť finančne prilepšia. Vyplýva to z kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, ktoré dnes podpísali zástupcovia vlády, odborov a samosprávy. Platy zhruba 380.000 Slovákov, ktorí sú zamestnaní v štátnej a verejnej službe, sa naposledy zvyšovali od júla tohto roka.
Platy zhruba 40.000 štátnych úradníkov od januára stúpnu o tri percentá. Učiteľom, zdravotníckym pracovníkom a ďalším zamestnancom vo verejnom sektore, ktorých je spolu okolo 340.000, sa zvýšia o štyri percentá. Lepšie ohodnotenie sa týka tiež napríklad ľudí, ktorých zamestnávajú obce alebo vyššie územné celky.
Okrem väčšieho platu budú aj dlhšie dovolenky
"Podpisu predchádzalo kolektívne vyjednávanie, ktoré sa udialo v priebehu roka. Z môjho pohľadu to hodnotím ako vyjednávanie veľmi korektné," povedala novinárom po podpise kolektívnych zmlúv štátna tajomníčka ministerstva práce Emília Kršíková.
Okrem zvyšovania platov získajú štátni úradníci, učitelia, zdravotníci a ďalší verejní zamestnanci výhodu kratšieho pracovného času, dlhšiu dovolenku a tiež sa im navýši odstupné o jeden funkčný plat. Platy v štátnej a verejnej službe sa doteraz zvyšovali od júla, po novom by sa mali upravovať každoročne od januára.
Autor: zh

Beata
Balogová
