Bratislava 17. októbra (TASR) - Ministerstvo školstva momentálne pracuje na tvorbe tzv. štátneho minima, ktoré určí, čo musí každý žiak ovládať pre dosiahnutie jednotlivého stupňa vzdelania. Druhý stupeň nového dvojúrovňového modelu vzdelávania, tvz. školské výchovno-vzdelávacie programy, si škola vytvorí pomocou svojich expertov sama. Žiak si teda bude môcť vybrať, akým smerom sa jeho vzdelávanie bude uberať.
"Je vytvorená skupina odborníkov, ktorí pripravujú celý základný rámec tohto štátneho kurikula s tým, že sa nadefinuje obsah a štruktúra - aby tam bolo zadefinované to, čo sa deti na základných školách naučiť musia," uviedol minister školstva Ján Mikolaj.
Podľa neho je to najťažšou úlohou a mala by byť splnená najneskôr do januára budúceho roka. Potom začnú pracovať jednotlivé predmetové komisie, ktoré povinné minimum určia v jednotlivých predmetoch.
Ministerstvo taktiež uvažuje o tvorbe kurikula pre jednotlivé typy škôl, aby sa mali o čo zachytiť a vytvoriť si tak vlastné predstavy o vzdelávacích programoch, ktoré budú ponúkať.
"Chceme mať legislatívne znenie zákona hotové do konca roka, do parlamentu ich predložiť najneskôr do januára 2008, aby mohli oba zákony vstúpiť do platnosti 1. septembra 2008.
Nový školský zákon, ktorého legislatívny zámer schválila dnes vláda, upraví výchovu a vzdelávanie od materských cez základné až po stredné školy, ako aj záujmové vzdelávanie v rámci celoživotného vzdelávania. Zmeny sa dotknú aj vyučovania cudzích jazykov - prvý jazyk sa deti začnú učiť od tretej triedy základnej školy a druhý od šiestej triedy. Počíta sa s redukciou učebného obsahu, možné bude aj tzv. domáce vyučovanie osobou s určitými kvalifikačnými predpokladmi.