Bratislava. Ak reformná zmluva v Európskej únii prejde, výrazným spôsobom ovplyvní suverenitu jej členských štátov, vrátane Slovenska. Konštatoval to dnes poslanec za KDH Daniel Lipšic v rozprave o priebehu rokovaní o reformnej zmluve, ktorú predniesol minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Lipšic zdôraznil, že text reformnej zmluvy v podstatnej miere kopíruje text ústavnej zmluvy, ktorú odmietli v referende občania Francúzska a Holandska. Poznamenal, že absolútna väčšina najzávažnejších rozhodnutí sa nerobí v národných parlamentoch, ale v orgánoch EÚ. „Návrh reformnej zmluvy ide ešte ďalej. Prenáša ďalšie kompetencie na úroveň EÚ, oslabuje pozíciu národných štátov, či hlasovacie práva menších štátov,“ zdôraznil.
Lipšic tiež kritizoval, že vláda nemá vlastný postoj. „My len podporíme niečo, ak budú všetci za,“ dodal. Označil to za kapitulačný postoj smerom k Bruselu, čo je zrejme spôsobené slabou pozíciou vlády. Poslanec Martin Fronc (KDH) navrhol, aby vláda SR pred podpisom reformnej zmluvy urobila jednostranné vyhlásenie, že Charta základných práv EÚ žiadnym spôsobom neovplyvní zákonodarstvo členských štátov v oblasti verejnej morálky, rodinného práva, rešpektovania ľudskej, fyzickej a morálnej integrity a ochrany ľudskej dôstojnosti. Poslanci toto uznesenie neprijali.
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš poznamenal, že prípadné zablokovanie rokovaní medzivládnej konferencie by viedlo do situácie, v ktorej by stratili všetky členské štáty. Zdôraznil, že sa počíta s mechanizmami, kde práve národné parlamenty budú zohrávať veľmi významnú úlohu. „Je to poistka aj v tých oblastiach, ktoré sa odovzdávajú do kompetencie únie,“ dodal. Konečný text reformnej zmluvy by mal byť podpísaný v decembri, následne by mala byť ratifikovaná v členských krajinách únie. Kubiš by privítal, ak by tak bolo pred konaním volieb do Európskeho parlamentu v roku 2009. Reformná zmluva na rozdiel od svojej predchodkyne má povahu štandardnej medzinárodnej zmluvy, ktorej ratifikácia si nevyžaduje v drvivej väčšine európskych štátov referendum. Poslanci informáciu ministra Kubiša vzali na vedomie.
V rozprave k tomuto bodu predložil poslanec František Mikloško (KDH) návrh deklarácie, v ktorej by parlament označil hladomor na Ukrajine v rokoch 1932-1933 za akt genocídy spáchaný Stalinovým totalitným režimom proti ukrajinskému národu. Predseda parlamentu Pavol Paška nedal o tomto návrhu hlasovať, lebo je podľa neho nad rámec prerokovaného bodu. Mikloškovu namietku proti tomuto postupu poslanci zamietli.
Národná rada posunula do II. čítania návrh zákona o oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorý rámcovo upravuje rozvojovú pomoc SR, určuje jej princípy, ciele a formy. Norma upravuje postavenie a pôsobnosť Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, postavenie a účasť ústredných orgánov štátnej správy a územnej samosprávy pôsobiacich v oblasti oficiálnej rozvojovej pomoci. Za tri roky (2004 – 2006) bolo v rámci dvojstrannej rozvojovej pomoci - Slovak Aid podporených viac ako 200 rozvojových projektov realizovaných slovenskými subjektmi: podnikateľskými, mimovládnymi a štátnymi v celkovej sume vyše 530 miliónov Sk.