Bratislava 18. októbra (TASR) - Niektoré skupiny osôb nebudú musieť podať od budúceho roka ročné zúčtovanie zdravotného poistného. Predpokladá to návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.
V návrhu ide napríklad o študentov, starobných dôchodcov, rodičov na materskej dovolenke, asistentov alebo opatrovateľov ľudí so zdravotným postihnutím v prípade, že budú vykonávať činnosť na dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Za nich bude platiť zdravotné poistenie naďalej štát.
Za pracovníka, ktorý mal v hodnotenom období viacerých zamestnávateľov, umožňuje navrhovaná novela spracovať ročné zúčtovanie iba u toho zo zamestnávateľov, u ktorého je aj naďalej zamestnaný. Ak poistenec nebude v čase podania žiadosti zamestnancom ani u jedného z posledných zamestnávateľov, musí ho vyplniť sám.
Legislatívna úprava by mala tiež zamedziť povinnosti vracať preplatky alebo nedoplatky do 100 korún. V minulosti totiž dochádzalo k situáciám, keď náklady na ich vrátenie prevýšili samotnú sumu, ktorá z ročného zúčtovania vznikla. Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že po takomto zrušení preplatkov a nedoplatkov ušetria zdravotné poisťovne viac ako dva milióny korún. Nadobudnutím účinnosti novely by však na budúci rok mali ZP prísť o takmer 11 miliónov korún.
Zámerom novely zákona je tiež zamedziť situáciám, keď zamestnávateľ poistencovi, ktorý zmeškal stanovený termín podania žiadosti, už nemal povinnosť vydať doklad o jeho príjmoch. Z toho dôvodu nemohol vykonať ani dodatočné ročné zúčtovanie, prípadne musel požiadať poisťovňu o spracovanie prehľadu o odvedených preddavkoch.
Opätovne sa posúvajú termíny na vykonanie a podanie ročného zúčtovania. Zamestnanec môže požiadať svojho zamestnávateľa o jeho vykonanie do konca mája 2008, termín na jeho podanie je stanovený do 30. júna a do 31. októbra je potrebné vzniknutý preplatok alebo nedoplatok zaplatiť.
Národná rada SR v prvom čítaní schválila aj novelu zákona o zákaze biologických zbraní a registri trestov a novelu zákona o elektronických komunikáciách.