BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Vladimír Palko, František Mikloško a Rudolf Bauer podali na prerokovanie v NR SR návrh Deklarácie NR SR o uznaní hladomoru rokov 1932 - 1933 na Ukrajine za genocídu. Ako agentúru SITA informoval Vladimír Pčolinský, asistent poslanca NR SR Vladimíra Palka, o návrhu deklarácie sa má rokovať na schôdzi NR SR, ktorá sa začne 27. novembra.
Tejto genocídy sa dopustil Stalinov komunistický režim, ktorý s cieľom kolektivizácie zničil milióny príslušníkov nezávislej roľníckej vrstvy, argumentuje sa v texte deklarácie. "Európa sa v budúcnosti musí rozvíjať ako priestor slobody a rešpektu voči ľudskému životu a jeho dôstojnosti. Preto je potrebné pripomínať si brutálny útok proti slobode a životom miliónov ľudí v minulosti," uviedol jeden z predkladateľov deklarácie - František Mikloško. Podľa Mikloška o to ide aj Ukrajine, ktorá je významným susedom a partnerom Slovenska. Prijatie takejto deklarácie v NR SR pomôže ďalšiemu budovaniu strategickej spolupráce medzi oboma našimi štátmi.
"V neposlednom rade je prijatie deklarácie potrebné v súčasnosti, kedy na Slovensku dochádza k pokusom o rehabilitáciu komunistického režimu v našej krajine, režimu, ktorý politiku Stalina podporoval a ktorý u nás podobne bezohľadne potláčal slobodu a ničil nevinné ľudské životy," dodáva ďalší z predkladateľov - poslanec NR SR Vladimír Palko. Stanoviská predkladateľov sprostredkoval Vladimír Pčolinský.
"Som presvedčený, že slovenský parlament a slovenská spoločnosť nás podporia v priznaní genocídy spáchanej stalinistickým režimom na ukrajinskom národe v rokoch 1932-33," uviedol pre médiá ukrajinský prezident Viktor Juščenko počas jeho minulotýždňovej oficiálnej návštevy Slovenska. Jeden z predkladateľov deklarácie o genocíde na Ukrajine Vladimír Palko pre agentúru SITA uviedol, že Juščenkova výzva je jedným z dôvodov, prečo deklaráciu navrhli. Dodal, že majú záujem na dobrých susedských vzťahoch s Ukrajinou a na tom, aby sa celý európsky kontinent stal priestorom, ktorý si ctí slobodu a demokraciu. "Na podanie deklarácie máme však aj svoje dôvody," upozornil Palko a pripomenul, že "na Slovensku sa v poslednom čase objavujú snahy o rehabilitáciu ľudí známych ako prívržencov bývalého totalitného režimu, napríklad Vladimíra Clementisa."
Premiér Robert Fico označil bývalého diplomata Vladimíra Clementisa za kváder do stavby katedrály slovenského sebavedomia a budovania štátnej tradície. Tieto slová použil na septembrovej slávnosti, počas ktorej na pôde Ministerstva zahraničných vecí SR odhalili a pridali jeho portrét k portrétom významných slovenských diplomatov, akými boli Milan Rastislav Štefánik, Štefan Osuský a Juraj Papánek.