KOŠICE 18. októbra (SITA) – Spoločnosť KOSIT, ktorá má monopol na zber a likvidáciu komunálneho odpadu v Košiciach, zriadila prvé Centrum pre environmentálnu výchovu na Slovensku. Ako dnes na tlačovej besede priamo v centre uviedol obchodný riaditeľ spoločnosti KOSIT Ján Kopernický, zriadenie centra nadväzuje na doterajšie úsilie spoločnosti v zavádzaní separovaného zberu a environmentálnej výchovy a osvety, ktorú realizuje od roku 2002. O environmentálnu výchovu sa stará KOSIT v spolupráci s košickou Technickou univerzitou na 17 modelových školách, z toho na troch osemročných gymnáziách.
Spoločnosť na tento projekt centra získala 600 000 Sk z recyklačného fondu. „Cieľom Centra pre environmentálnu výchovu je nadviazať na fungujúci systém separovaného zberu v meste Košice ako aj okolitých obciach a výrazne podporiť aktivity v oblasti propagácie a osvety separovaného zberu a zhodnocovania odpadov, pričom sa cielene zameriava na konkrétne vekové skupiny mládeže,“ uviedla manažérka separovaného zberu Renáta Miháliková.
V moderne vybavených miestnostiach v budove situovanej priamo v lokalite Strediska úpravy vyseparovaných odpadov budú prednášky, workshopy a iné aktivity zamerané na propagáciu separovaného zberu a zhodnocovania odpadov. Súčasťou jednotlivých aktivít budú aj exkurzie priamo k miestam zhromažďovania vytriedeného odpadu, jeho dotrieďovania, prípadne jeho úpravy. Tieto aktivity sa budú robiť prostredníctvom špecifických programov pre každú vekovú kategóriu s využitím všetkých dostupných prostriedkov a nástrojov. Miháliková zdôraznila, že edukačné centrum nebude slúžiť len žiakom modelových škôl, ale zašlú ponukový list aj ostatným školám, samosprávam a budú pre nich pripravovať konkrétne prednášky vrátane exkurzií.
Riaditeľ spoločnosti KOSIT Ján Kopernický na otázku agentúry SITA uviedol, že KOSIT vyzbiera v Košiciach ročne približne 60 000 ton komunálneho odpadu, pričom až 15 percent z tohto objemu tvorí vyseparovaný odpad. Dodal, že spoločnosť kúpila na separovanie plastov – PET fliaš, ďalšiu linku a chystá aj ďalšie posilnenie separovaného zberu. Nechcel však prezradiť, aký podiel separovaného odpadu z celkového objemu zberu by chcela dosiahnuť v roku 2010. Za posledných päť rokov recyklačný fond poskytol spoločnosti KOSIT jedenásť miliónov korún na projekty súvisiace so zberom, separovaním a likvidáciou komunálneho odpadu. „To záleží predovšetkým od občanov, ako ústretovo sa k separovanému zberu postavia,“ povedal Kopernický. Podľa jeho názoru ani hmotná motivácia by nepriniesla žiadaný efekt, preto sa sústreďujú na environmentálnu výchovu mladej generácie.