"Ja som predložil výpis z registra trestov, ktorý požadovali. Nepožadovali odpis a dospel som k tomu, že som sa ocitol na Ústavnom súde," povedal 60-ročný Horváth. Je presvedčený, že spĺňal všetky zákonné podmienky na kandidáta na post ústavného sudcu.
Predsedníčka Ústavného súdu (ÚS) SR Ivetta Macejková nemá právomoc odvolať sudcu ÚS, uvádza sa v jej dnešnom stanovisku k medializácii informácie ohľadom sudcu ÚS Juraja Horvátha týkajúcej sa jeho odsúdenia z roku 1996.
Podľa informácií, ktoré má predsedníčka k dispozícii, "sudca Horváth bol navrhnutý za kandidáta na sudcu ÚS v roku 2002 Stranou maďarskej koalície a 4. júla 2002 bol na návrh Národnej rady Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. s) a čl. 134 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky vymenovaný vtedajším prezidentom SR Rudolfom Schusterom za sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky na 12 rokov."
"V súvislosti s obsahom horeuvedenej citácie chcem poukázať na čl. 138 ods. 1 a 2 Ústavy Slovenskej republiky, ktorý mne, ako predsedníčke Ústavného súdu Slovenskej republiky nedáva, a to z akéhokoľvek dôvodu, právomoc odvolať sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky," uvádza sa v stanovisku predsedníčky ÚS.
Macejková však nepovedala, či Horváthovo odvolanie navrhne.
Sudca bol odsúdený za krátenie dane
Horváth bol v roku 1996 podmienečne odsúdený na pol roka za krátenie dane vo výške asi 270.000 korún. Keď kandidoval za ústavného sudcu v roku 2002, trest už mal zahladený. Zahladené tresty sa vo výpisoch z trestných registrov neuvádzajú, ostávajú však v odpise z registra trestov. O prípade informovali dnes médiá.
Podľa ústavy prezident odvolá ústavného sudcu na základe právoplatného odsudzujúceho rozsudku za úmyselný trestný čin. Nespomína však, či to platí aj v prípade, ak je čin už zahladený.
Gašparovič dnes povedal, on nemôže sám iniciatívne odvolať sudcu bez toho, aby dostal takýto návrh. "To nie je moja vec, aby sa ja vyvíjal odvolanie v takomto prípade," povedal novinárom. Podľa prezidenta Horváth neporušil žiaden zákon a splnil všetky podmienky, aby jeho kandidatúru mohol schváliť parlament. Zároveň však dodal, že zákon by mal jednoznačne stanoviť podmienky bezúhonnosti kandidáta na sudcu.
Podľa Harabina nemôže byť sudcom odsúdený človek
Horvátha za ústavného sudcu navrhla Strana maďarskej koalície (SMK). "Moji dvaja navrhovatelia, ktorí v tej dobe boli poslancami, o tejto veci vedeli," tvrdil dnes Horváth. Či však o odsúdení vedel celý vtedajší poslanecký klub SMK, Horváth nevedel povedať. Vtedajší predseda SMK Béla Bugár pre denník Sme povedal, že o Horváthovom odsúdení klub nebol informovaný.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin povedal, že sudcom nemôže byť človek, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. V prípade ostatných sudcov je totiž zákon prísnejší a neumožňuje im obliecť talár ani v prípade zahladeného trestného činu.
Ústavný súd rozhoduje o súlade zákonov s ústavou či o sťažnostiach občanov proti porušeniu ich práv. Má trinástich členov, vymenúva ich na návrh parlamentu prezident na 12 rokov. Národná rada mu pritom musí ponúknuť dvojnásobný počet kandidátov. Ústavní sudcovia sú podobne ako poslanci parlamentu chránení imunitou. Súhlas na ich trestné stíhanie musí dať Ústavný súd.
Macejková dostala v popoludňajších hodinách vyjadrenie sudcu Horvátha, v ktorom sa uvádza, že nemal dôvod a nemá dôvod tajiť, že bol za skutok z roku 1993 súvisiaci s výkonom funkcie konateľa obchodnej spoločnosti odsúdený na podmienečný trest odňatia slobody v trvaní pol roka s podmienečným odkladom na jeden rok. Tento trest mu bol po uplynutí skúšobnej doby zahľadený. "V čase, keď som sa uchádzal o funkciu sudcu ÚS, som spĺňal všetky podmienky, ktoré mi Ústava Slovenskej republiky a zákon kladie na výkon tejto funkcie. Túto funkciu sudcu vykonávam už takmer šesť rokov v súlade s ústavným sľubom a podľa svojho najlepšieho svedomia a presvedčenia," uvádza sa v dnešnom stanovisku Horvátha, ktoré poskytol predsedníčke ÚS Ivette Macejkovej.
Autor: zh

Beata
Balogová
